| oprescudorin11 a întrebat:

Voiam, avand in vedere reactia TPU la evenimentul petrecut la Vaslui, care a umplut de contradictii mediul social, sa va pun o intrebare sau mai multe la randul meu.
Care este definitia violului?(v-o spun si eu in final!-varianta mea).
Stiati ca violuri se petrec si asupra barbatilor?
Stiti cate violuri nedeclarate se petrec si care este cauza nedeclararii?
Acum va rog sa binevoiti, sa-mi spuneti daca definitia mea corespunde cu viziunea voastra.
VIOLUL este acel act care se refera la agresiunea sexuala FORTATA a unei persoane de sex opus sau acelasi sex, asupra subiectului de violat, atunci cand simtim ca persoana ne dezavueaza, sau prin constrangere, santaj de orice fel!""
Apoi am sa va spun ca atunci cand vrem ceva de la cineva, trebuie sa obtinem acel 'DA'.
Se intampla deseori ca cel sau cea violata sa nici sa nu mai apuce sa-si dea consimtamantul.
Violatorul recurge la cateva stratageme:profita de slabiciunea fizica a victimei, sau profita de situatia materiala a victimei, sau profita de pacatele victimei, sau profita de averea familiei si relatiile ei care pot sa disculpe agresorul.Si multe altele.
La noi in tara, conform legii, nici macar HARTUIREA SEXUALA sau de un alt interes, nu este posibil sa fie pedepsita.Caci conform legilor este dificil de dovedit.
Asa considera legiuitorul.Au existat si cazuri cand o femeie sau un barbat sau un copil, sa simuleze un viol, apoi sa primeasca o suma de bani si sa plece linistit(a).
Ca si cazul pedofiliei.
Acum vreau sa va intreb daca sunteti de acord asupra faptului ca NICIODATA nu trebuie sa trecem peste NU-ul vreunei persoane, nici macar sa intrebam a doua oara! Darmite
sa si actionam!
Orice persoana are dreptul la NU!
Ca e infractor, ca e copil, ca e santajabil in orice fel!
Ca e curva, sau Homo, ca de seful lui depinde soarta copiilor lui sau a sotului sau sotiei.
Toti au dreptul la NU!
Chiar si sotul sau sotia cand nu are chef si partenerul insista!
Cele mai multe cazuri de VIOL se intampla chiar in familie!
Recunosc, ca mi-am violat sotia de cateva ori in ani de zile.
Recunosc ca am fost violat de o prietena o data!
Au zis NU!
Si eu am calcat cuvantul.
Abia cand am fost eu insumi violat de o femeie, mi-am dat seama ce simt si ele cand ti-o accepta fara sa vrea.
ACESTE LUCRURI NU SE >FAC
Cum sa reclame un barbat ca a fost violat de o femeie? Sa ma duc la politie? Ar rade lumea de mine!
Cum sa declar eu o curva ca a venit unul si mi-a tras-o contra vointei mele?! (cazul Vaslui).
Si va mai reamintesc de un viol colectiv impotriva unui barbat, din vremea lui Ceausescu!:
mai multe studente dintr-un camin studentesc au vrut sa se distreze pe seama unui coleg, poate mai arogant, si ce credeti ca-i fac? Il imobilizeaza, ii leaga un garou in jurul penisului, si se duc toate (mai mult de 20), si se desfata cu el! Dimineata bietul a murit!
A fost scandal mare, nu stiu daca si in presa dar toata lumea aflase!(prin 1986-nu stiy sigur!).

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot fi destule definitii asupra violului, importanta este cea din art.218 Cod penal, deoarece numai in conditiile prevazute in acest articol se pedepseste penal violul. Nu citez acest articol deoarece programul TPU nu-mi permite sa-l citez la aceasta categorie.
La fel este si pentru celelalte infractiuni sexuale.
In Codul penal nu se fac distinctii privind sexul victimei sau al faptasilor, asa ca victima a unei infractiuni sexuale poate fi atat femeia, cat si barbatul.
Faptul ca o infractiune este dificil de dovedit nu inseamna ca nu trebuie sa nu poate fi pedepsita.

| oprescudorin11 explică (pentru Ioandelasal):

Toata lumea este de acord ca trebuie pedepsita! Dar procedurile blocheaza! Nu ca as fi contra procedurilor, dar mintea omeneasca este asa de diabolica, incat cea mai banala infractiune poate fi ascunsa in spatele procedurilor.
Nu dau exemple caci sunt sigur ca cunoasteti! Este ceea ce avocatii numesc in deobste çhichita avocateasca '. Pe care eu as defini-o ca fiind ELUDAREA ADEVARULUI VIzibil, in spatele procedurilor, dat pentru care, la un moment dat, intr-un proces se uita total CAUZA si incepe o batalie a procedurilor in care cele doua parti uita si motivul pentru care se judeca!
In asta consta "JUSTITIA'" la noi, poate si la altii!
Adica, am vazut cazuri, si pe 'pielea mea'si la altii, in care CRIMINALUL vazut, evident, rade si pleaca nepedepsit dar si bieti oameni care se mira cum au fost furati ca-n codru, folosindu-se aceste Çhichite advocatesti!".
A propos, pentru chichita exista vreo definitie?
Se poate dovedi ca flagrant?

| Ioandelasal a răspuns (pentru oprescudorin11):

Uita-te in dexonline.ro, nu pot da o definitie mai buna.
N-are nici o legatura ca flagrantul si poate fi combatuta cu faptele dovedite.

| oprescudorin11 explică (pentru Ioandelasal):

Definitia care se aplica este cea din termenii strict juridici. Presupun ca judecatorii nu se uita in dictionare pe internet sau pareri.

| Ioandelasal a răspuns (pentru oprescudorin11):

Si judecatorii se orienteaza dupa studii juridice si precedente judiciare.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa... ai scris o caruta de litere pentru ce?

Toti stim ca NU inseamna nu cand e vorba de sex si ce e ala viol.

| oprescudorin11 explică (pentru suntserios):

Serios?
Atunci de ce atatea dezbateri?

| Laur9111 a răspuns:

Eu cred ca actiunea asta a 7 baieti ieste un pacat, si nu ar trebui pedepsitii de lege, numai daca se mai repeta.