| Mustafa_Kosmyn_1991 a întrebat:

Vreau sa aflu daca am carte de munca, cum?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui cand te-ai angajat prima data in munca.
Daca a fost dupa 1.01. 2011 sigur nu ai carnet de munca, de la aceasta data au fost abrogat si se incheie doar contract individual de munca. Acesta se inscrie in Registrul general de evidenta al salariatilor (Revisal), la angajator si la ITM din judet.
Doar daca angajarea s-a facut inainte de data de 1.01. 2011 ai avut carnet de munca si acesta ar fi trebui sa-ti fie inmanat de angajator dupa aceasta data.

| sierra1 a răspuns:

Intenție lăudabilă!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu se mai folosesc cartile de munca.
Introdu datele tale pe site-ul sistemului de sanatate, si vezi daca esti asigurat; daca da, inseamna ca esti angajat cu acte.
http://cnas.ro/verificare-asigurati/

| mi25 a răspuns:

Poti face o cerere la ITM sa-ti elibereze o adeverinta din care sa reiasa daca esti inscris in Revisal. Acelasi lucru poti sa o ceri de la compartimentul personal al firmei.

| Claudia_Georgeta_1970 a răspuns:

Intrebari sunt dar răspunsuri...