| Gass93sv a întrebat:

Vreau sa iau o masina un Opel Vectra C din 2005 cu volan pe dreapta. Dau pe ea 1200 de euro si nu mai am laughing 1700 de euro sa o inmatriculez. Stiu pentru ca mi-am luat deja banii inapoi pe doua masini care le-am inmatriculat, stiu cum sta treaba. Ma duc ii fac raru la asta opelu asta, ma duc la politie sa o inmatriculez si ei refuza, eu cer in scris de ce si cu aia ma duc sa dau in judecata si castig. Ideia e ca dureaza. Se poate cere judecata in regim de urgenta? adica din cate stiu, dupa ce ii faci raru expira nu stiu ce in doua luni si costa sa o faci iar. happy se poate judeca in regim de urgenta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se mai poate nici prin partaj, prevederea respectiva a fost abrogata prin OG 16/30.07.2013. In prezent, in afara cazului ca autoturismul a fost inmatriculat in perioada 2007-2011 si nu s-a cerut restituirea taxei, nu se plateste timbrul de mediu in urmatoarele cazuri, citez:
"ART.8. Timbrul nu se plăteşte atunci când autovehiculele sunt:
a) încadrate în categoria vehiculelor istorice, definite conform prevederilor art. 3 pct. 50 din Ordonanţa Guvernului nr. 27/2011 privind transporturile rutiere;
b) acordate instituţiilor de învăţământ, sănătate şi cultură, ministerelor, altor organe ale administraţiei publice, structurilor patronale şi sindicale reprezentative la nivel naţional, asociaţiilor şi fundaţiilor de utilitate publică, de către guverne străine, organisme internaţionale şi organizaţii nonprofit şi de caritate, prin donaţii sau finanţate direct din împrumuturi nerambursabile, precum şi din programe de cooperare ştiinţifică şi tehnică;
c) confiscate sau intrate, potrivit legii, în proprietatea privată a statului şi acordate cu titlu gratuit în conformitate cu prevederile legale în vigoare;
d) destinate competiţiilor sportive, definite conform prevederilor legale în vigoare;
e) dobândite prin moştenire, în cazul în care aceasta a intervenit în intervalul de 2 ani de la data deschiderii succesiunii."

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce sa se judece in regim de urgenta? Inca n-am auzit ca o persoana sa fi primit suma platita pentru timbrul de mediu. Si acest tip de procese nu se judeca in regim de urgenta.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Gass93sv):

Ti-ai luat banii pe vechea reglementare si nu pe OUG 9/2013 privind timbrul de mediu.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Gass93sv):

Nu se poate, ti-am citat cazurile.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Gass93sv):

Nu se mai poate nici prin partaj, prevederea respectiva a fost abrogata prin OG 16/30.07.2013. In prezent, in afara cazului ca autoturismul a fost inmatriculat in perioada 2007-2011 si nu s-a cerut restituirea taxei, nu se plateste timbrul de mediu in urmatoarele cazuri, citez:
"ART.8. Timbrul nu se plăteşte atunci când autovehiculele sunt:
a) încadrate în categoria vehiculelor istorice, definite conform prevederilor art. 3 pct. 50 din Ordonanţa Guvernului nr. 27/2011 privind transporturile rutiere;
b) acordate instituţiilor de învăţământ, sănătate şi cultură, ministerelor, altor organe ale administraţiei publice, structurilor patronale şi sindicale reprezentative la nivel naţional, asociaţiilor şi fundaţiilor de utilitate publică, de către guverne străine, organisme internaţionale şi organizaţii nonprofit şi de caritate, prin donaţii sau finanţate direct din împrumuturi nerambursabile, precum şi din programe de cooperare ştiinţifică şi tehnică;
c) confiscate sau intrate, potrivit legii, în proprietatea privată a statului şi acordate cu titlu gratuit în conformitate cu prevederile legale în vigoare;
d) destinate competiţiilor sportive, definite conform prevederilor legale în vigoare;
e) dobândite prin moştenire, în cazul în care aceasta a intervenit în intervalul de 2 ani de la data deschiderii succesiunii."

Răspuns utilizator avertizat
| trixiiie a răspuns:

Îți faci raru la București, faci poze la mașină și te duci să aranjezi cu băieți de la un service atestat de rar, dai 2 milioane și gata. Nu te costă exagerat.
Și mai bine ți-o înscrii pe Bulgaria, e mai ușor decât o grămadă de bani aici.

Răspuns utilizator avertizat
| trixiiie a răspuns (pentru Gass93sv):

Să știi că e chiar groaznic. Asta observ și eu cum o mașină bună, an bun etc are o taxă uriașă și un monstru hârb, bătrân și bolnav are preț mic, taxă ieftină. Și mai sunt și acceptate hârburile.
Oricum, sper să ai noroc cu mașina și s-o înscrii cumva ^^