| MihaiPaleologu a întrebat:

Vreau sa imi deschid un cont de economii in Romania. Lucrez cu sotia de ceva ani in strainatate si avem stransi cam 30 mii de euro. Momentan banii sunt la saltea la mama acasa. Cum imi recomandati sa depun banii la banca fara sa fie probleme cu ANAF. Ma gandesc ca daca ii depun deodata incepe sa bata la ochi sau ceva de genul. Stiu ca peste 10 mii de euro se raporteaza automat la ANAF. Sa ii depun in transe pe parcursul timpului? Precizez ca in strainatate lucrez la negru si nu pot justifica provenienta banilor! Sper ca ati inteles ideea. Vreau banii aceia sa ii pun intr-o banca pe rand ma gadesc, ca ulterior sa ne cumparam un apartament. Ar fi mai util 2 conturi, unul al meu si unul al sotiei? Multumesc! Ofer funda unui raspuns concis si clar! Respect comunitatii TPU

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca tot esti in strainatate, de ce nu lasi banii acolo? Dobanda e mult mai avantajoasa si nici nu sunt afectati de inflatie.
Cand cumperi apartamentul, faci transfer bancar in contul vanzatorului si ai terminat treaba. Oricum, apartamentele din Romania au pretul in euro.

| Emazio a răspuns:

Poate ai putea sa speli banii prin investiții, sa cumperi masina, laptopuri, telefoane, etc si apoi sa le revinzi. Mai faci si un ban si justifici si banii. Ca uite domne, mi-am luat asta dupa am vândut si tot asa, dupa ce ii speli cred ca este in regula sa ii bagi in banca.

| Digikey a răspuns:

Ar fi util si un cont al mamei.

| oz_1736 a răspuns:

Imparte-i pe numele parintilor tai si sotiei. Eu asa as face