| Mihaa22 a întrebat:

Buna,
Ce suma ar trebui (aproximativ) sa am pentru a lua un apartament in rate? Avansul, rata pe luna, cât ar trebui sa câștig ca sa îmi permit sa plătesc rata, cheltuielile și sa nu mor de foame?
Am 21 de ani, aproape 22, angajata și studenta. Stiu ca trebuie sa ai minim 22 parca și o anumită vechime la ultimul loc de munca.
PS: parca era ceva "reducere" sau "scutire" dacă e prima casa/apartament.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai totul depinde de apartamentul pe care ti-l permiti si de venitul pe care il ai. In conditiile in care nu stim aceste variabile e complicat sa iti dam sume.

Avansul pe care banca il cere pentru un credit imobiliar e de obicei de 15% iar rata lunara nu prea poate depasi undeva la 40% din venituri (asta difera de la banca la banca, posibil unele sa aiba pragul mai mare, altele mai mic). Asa ca daca tu ai un venit de 2000 lei sa zicem nicio banca nu iti va accepta un credit al carui rata e mai mare de 800-900 lei.

Legat de vechine, si asta difera de la banca la banca. Majoritatea cer vechime neintrerupta 6luni-1an in munca si minim 3 luni la actualul angajator.

Daca e prima casa ai odata o reducere a TVA ului de la 19% la 5% daca cumperi o casa intre 90-140.000 euro.
Al doilea avantaj la prima casa e ca poti accesa credite speciale la banci in care statul este garant. Creditele respective se obtin mai usor si necesita avans mai mic de 15%

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Salariu de 1000€ e necesar. Avans 10.000€ dar se poate si 7.000€ numai ca e comisionul mai mare cand avansul scade. Servici stabil, pierzi postul nu dai de altul pierzi locuinta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai aici un îndrumar.
https://www.raiffeisen.ro/......rima-casa/