| carboncs a întrebat:

Vreau sa stiu si eu daca am contract pe perioada determinata cu 4 ore pe o perioada de o luna si intrerup cotractul la cererea mea mai pot beneficia de reluarea indemnizatiei de somaj.
Mentionez ca mai am dreptul la 4 luni de somaj.
pentru un raspuns bun funda.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu-mi amintesc sa existe o prevedere legala explicita in problema ridicata de tine. Cred ca se aplica prevederea privind desfacerea contractului din motive neimputabile, asa ca va trebui sa lucrezi pana la termen. Ar fi bine sa te interesezi la AJOFM si sa faci cum iti spun ei. Numai bine!

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă ai solicitat întreruperea contractului, nu beneficiezi de șomaj chiar dacă mai ai 4 luni.
De șomaj ai parte dacă locul tău de muncă a fost restructurat sau ai ieșit de pe băncile școlii și ești în căutarea unui loc de muncă.
Pa, pa.

| zdrangoi a răspuns:

Nu.
trebuie ca firma sa te disponibilizeze pentru restangere de personal si sa ai cel putin un an vechime in acel post.

| tiberiupi a răspuns:

Somerul este o persoana care isi cauta loc de munca si nu gaseste. daca tu ai ales sa iti dai demisia inseamna ca nu esti somera. deci nu vei mai primi indemizatia.