| Fernando9Torres a întrebat:

Vreau sa știu și eu dacă poți sa i ceri angajatorului banii pe concediu pe anul respectiv odata cu încheierea anului? Si dacă nu ti da și și-ar Închide firma mai exista vreo șansa sa recuperi banii? Și dacă exista vreo lege de genul as vrea sa știu exact și care nu doar un răspuns cu "da/nu".
Mulțumesc!happy

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, de regula concediul de odihna trebuie efectuat si fizic, chiar si in anul urmator.
Ca exceptie se platesc doar bani daca inceteaza CIM inaintea de efectuarea concediului.
Conform Codului muncii, citez:
"ART.146.(1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(2)În cazul în care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau parţial, concediul de odihnă anual la care avea dreptul în anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei în cauză, angajatorul este obligat să acorde concediul de odihnă neefectuat într-o perioadă de 18 luni începând cu anul următor celui în care s-a născut dreptul la concediul de odihnă anual.
(3)Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă."

| Fernando9Torres explică (pentru Ioandelasal):

Stiu. Si n-as avea o problema sa-l iau la anul dar e posibil ca firma pe care am contractul sa "dispara" si atunci raman in "aer"

| Ioandelasal a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Atunci solicita-l acum, inainte de terminarea anului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Poți. dar el poate să îți ofere varianta să îți iei concediul în anul care urmează.
2. Da există această șansă. Îl dai în judecată.
3. Nu există o lege specială pentru aceasta. Se încadrează în legile existente.

| Wr3nch a răspuns:

Zilele de concediu nu se platesc separat daca nu ai fost in concediu, ai mai multe la anul.

| Holiday a răspuns:

Daca ti-ai luat salariul pentru ca ai muncit, cum vrei sa ti se plateasca zile de concediu?!

| Fernando9Torres explică (pentru Holiday):

Cu bani de obicei. Cam asa se plateste zilele neluat

| Holiday a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Ti-au explicat si altii ca nu ai de luat nici un ban.

| 19flo79 a răspuns:

Zilele de concediu neluate se raporteaza pe anul urmator, pana in luna martie (adica 3 luni)
Daca nici in aceste 3 luni nu ai luat concediu atunci poti cere plata lor.
Daca inchide firma se pot recupera banii dar cu proces si avocat... poate nici nu merita!
Mai bine iti iei concediul si gata happy

Si mai e si chestia ca poate tu ai semnat la firma ca ai fost in concediu (cererea de concediu) si atunci ei is acoperiti!

Cel mai bine si mai simplu e sa iti programezi concediul, faci cerere si stai acasa primind salariul happy