| plasmaticus a întrebat:

Vreau sa vand niste picturi create de mine si o serie de piese electronice pe site-urile deja celebre pe care putem vinde toti ce vrem.

Nu dau nume sa nu se considere publicitate mascata.

Stie cineva ce-ar trebui sa fac legal pentru asta?
Sunt niste impozite de platit catre stat?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu platesti nimic atata timp cat sunt facute de tine si nu sunt in cantitati mari si nu sunt de serie.

| plasmaticus explică (pentru Salontanul):

Multumesc. Inteleg ca ce e facut in casa, e in regula si fara sa merg sa anunt probabil la ANAF.
Desi cantitatile mari nu stiu cum se definesc.
Asta a fost despre picturi.
Cat despre piesele electronice ar fi doua aspecte.
Pot sa fac niste aparate, instalatii mici (cum ar fi o instalatie de acvariu sau ozonizor sau o instalatie de supravegheat casa, curtea) care necesita fireste folosirea unor piese de serie luate de pe piata. Ar fi in regula?
De asemenea, al doilea aspect, atunci cand faci aparatute din astea, se intampla sa-ti ramana o serie de piese cumparate de serie, care ai vrea sa scapi de ele, sa le vinzi. Astea cum s-ar incadra?

| Salontanul a răspuns (pentru plasmaticus):

1.Daca ai 10 bucati de acelasi tip nu este in regula.
2.Chiar daca piesele sunt de serie instalatia este artizanala, facuta in casa. Deci nu se pune.
3. Daca raman piese cumparate trebuie sa dovedesti cu acte ca le-ai cumparat si ca le vinzi sub pret. Altfel poate fi si furt daca din intamplare a avut loc unul.