| andrabella a întrebat:

Buna ziua daca esti angajat cu 4 ore cat plateste la stat angajatorul?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Procentele de contributii la fondurile speciale si de impozit sunt aceleasi ca pentru norma intreaga dar sumele sunt numai pe jumatate, in functie de salariul brut pentru jumatate de norma.

| Holiday a răspuns (pentru Ioandelasal):

S-a modificat de la 1 august legea. Indiferent ca esti pe 2 sau 4 ore angajatorul plateste cat pentru norma intreaga de 8 h.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Holiday):

Este adevarat dar numai partial. Daca salariul pentru 4 ore este mai mic decat salariul minim brut pe tara garantat la plata (in prezent 1.450 lei) atunci contributiile si impozitul se platesc la salariul minim.
Daca salariul este mai mare decat salariul minim brut pe tara atunci contributiile si impozitul se platesc la salariul realizat.

| emipenet a răspuns:

Buna! Angajatorii care au salariaţi cu timp parțial de lucru de 1, 2, 4 ore pe zi vor plăti contribuțiile la nivelul salariului minim pe economie, adică la 8 ore pe zi, dacă angajaţii respectivi nu au contract cu normă întreagă în altă parte. Mediul de afaceri consideră că măsura este o anomalie fiscală față de firmele corecte, care evidențiază cu exactitate munca angajaților în acte, dar este o măsură bună pentru salariații de la societățile care fac abuzuri și țin la lucru angajații timp de 8 ore, însă le evidențiază în acte doar 1, 2 sau 4 ore
funda?