| Petru26 a întrebat:

Spuneti-mi va rog, zilele libere legale (ex: 1 decembrie, primele 2 zile de Craciun etc) se PLATESC de catre angajator? (raspunsurile oferite de voi, sunt valabile si pentru un job part time?)

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Zilele libere nu se platesc, avand in vedere ca numai munca este retribuita.

| mgtow a răspuns (pentru Ioandelasal):

Salariul nu ramane la fel? Acum din salariul lunar ii scade zilele respective sau cum?

| Ioandelasal a răspuns (pentru mgtow):

Depinde de faptul daca munca este normata (indiferent de felul normei) sau nu. Daca este normata se plateste numai munca efectiv efectuata, daca nu este normata se plateste salariul lunar prevazut in contract.

| mgtow a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si concediul e platit nu? In contract vine tot cum se plateste si cat, etc? Am pus o intrebare legata de armata la legislatie public & social.

| Petru26 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns.

| Ioandelasal a răspuns (pentru mgtow):

Concediul de odihna este platit.

| CataC a răspuns:

Salut
Depinde foarte mult de contractul de munca pe care il ai.
Daca ai un salariu fix lunar, il vei primi pe acela.
Daca esti platit la numarul de ore lucrate, numarul de zile lucrate sau alte forme de plata, vei fi platit strict pentru numarul de ore muncite efectiv (pontate).
Bafta