| fanmiraculos a întrebat:

Acum ceva timp am găsit pe net o carte ce mi se părea foarte interesantă, ba chiar am putut să citesc și puțin. Mi-a plăcut, așa că am cumpărat-o, dar nu de pe internet. Singura problemă e că, acum, nu mă mai captivează așa mult, ba chiar, oricât de mult aș citi-o, nu reușesc să o înțeleg. Ce aș putea face?

6 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Pai atunci, invita pacientul. Ce carte e?

| fanmiraculos explică (pentru minrest):

Acum am văzut. Nu e o carte greu de citit, e una de dragoste, am citit o mulțime de cărți din această categorie, însă asta-mi dă bătăi de cap.

| minrest a răspuns (pentru fanmiraculos):

Automat ceva lipseste, fie si cunoasterea unor conventii ale unui gen, sau tipul de persoana prezentat, sau chiar stilul, as zice eu.

| minrest a răspuns:

Nu stii ceva, care este necesar ca sa intelegi cartea. Se intampla des in cazul literaturii stiintifice. Nu intelegi o carte din bibliografie, citesti una din afara bibliografiei, acum stii ce iti lipsea. Daca nu o intelegi nici pe asta? Mai trebuie citita alta, inaintea ei, una elementara, de exemplu. De asta te-am intrebat ce carte este.

| Mateiu a răspuns:

Iata o lista neexhaustiva de variante posibile, mai mult ori mai putin serioase:
*o lasi sa stea in biblioteca pana cand isi va gasi cititorul ei in viitor - tot tu sau un membru al familiei, un prieten sau poate un vecin, etc
*o vinzi la anticariat
*o faci cuiva cadou
*o pui pe foc; daca n-ai soba nici macar la tara, poti s-o iei pe stadion la meciuri si s-o faci *torță*
*o utilizezi fila cu fila in baie., sper ca intelegi la ce...
Lista ar putea continua dar trebuie sa-ti pui si tu mintea la contributie!

| Kely2820 a răspuns:

Încearcă sa o citești de la început, probabil pe parcursul cărții n-ai mai fost atent si ai pierdut sirul, daca nu, ti s-a parut probabil captivanta coperta si nu pe ce se baza cartea de fapt.