| lauraa10 a întrebat:

Am 21 de ani si nu am avut niciodata un iubit, nici macar nu m-am tinut de mana sau orice altceva. Nu inteleg cum alte fete reusesc sa fie impreuna cu baietii pe care ii plac, pentru mine e imposibil. Nu sunt urata, arat chiar bine, sunt de treaba, la locul meu, am un grup de prietene, unele cu iubit, altele tot in situatia mea. Poate da, sunt mai timida si astept ca baiatul sa faca un pas, dar am incercat si eu la randul meu sa ma bag in seama si tot nu a functionat. Acum sunt la facultate la medicina si tot nu gasesc pe nimeni, multi sunt luati, altii sunt dubiosi si unii pare ca nici nu se gandesc sa-si faca relatie. Efectiv nu stiu unde as putea intalni un baiat care sa ma placa si el. Cred ca voi ramane singura pentru mult timp la cum se arata situatia, desi as vrea mult sa am pe cineva cu care sa-mi petrec timpul si sa iesim, mai ales acum vara cand am si eu vacanta. Dar observ ca nu reusesc sa intalnesc pe nimeni. Poate problema e la mine si nu-mi dau eu seama. Ceva sfaturi? Sa ma apuc sa plang cand citesc ca "ce e al tau e pastrat si vine cand te astepti mai putin"?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai știi ce bine e sa fii singura...Ia-ma pe mine drept exemplu: nu am avut niciodată o relație amoroasă, nu am și nici nu-mi doresc. Țin prea mult la independența și libertatea mea pentru a mă "lega" la cap.
Totuși, suntem persoane diferite iar tu din cate spui, îți dorești afecțiunea unui băiat, compania lui.
Sfatul meu e să nu forțezi dragostea până nu vine ea.

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai 21 ani totusi... nu inteleg de ce privesti ca si cum ai ramas singura pe viata?

| Violleta2022 a răspuns:

La 21 de ani abia ai intrat in viata de adult, deci nu ai motive sa te plangi ca vei ramane singura.

Hai sa nu dramatizam ca nu-i cazul.
Spui ca unii sunt luati iar altii dubiosi, ceea ce din start te face si pe tine dubioasa, pentru simplu fapt ca nici tu nu esti luata si probabil ca pari altora "tot dubioasa" de aceea esti ocolita.

Daca nu esti capabila sa agati nu-i nimic, roaga-ti o prietena sa-ti caute printre prietenii iubitului ei, un baiat singur si poate asa primesti ajutor.

| lauraa10 explică (pentru Violleta2022):

Cand am spus ca unii sunt luati si altii dubiosi, m-am referit la faptul ca o parte nu mai sunt disponibili si ca alta parte cauta doar satisfacere pe plan sexual si nu sunt seriosi. Nu m-am referit la faptul ca sunt dubiosi pentru ca nu sunt luati.

| mihai69 a răspuns:

Totuși cred că problema este la tine.
Hai să încercăm împreună să o găsim: spui că unii tipi sunt "dubioși". Definește termenul - ce te face să-i percepi astfel?

| Hyperion7 a răspuns:

Buna drăguță,
In primul rand te felicit pentru nervii tari pe care ii ai cu medicina,că sunt sigur că nu e ușor și nah, felicităări cu acesta ocazie.
In al doilea rând,uite cum sta treaba cu viața reală,nu vreau sa par eu mare guru sa vezi Doamne,mare experimententat,dar sunt in măsură să-mi dau cu părerea,deoarece am trecut prin niste chestii mai gri, vizibile în relațiile peste care "s-a pus" praful,daca înțelegi ce zic.
Și concluzia la care am ajuns eu e următoarea,nu te lega la cap daca nu te doare big grin
Nu zic sa stai singura și să-ți plângi de milă sau ceva,însă trebuie sa fii foarte atenta in brațele cui te arunci! Nu toate persoanele pe care le cunoști îți pot fi suflete pereche, unii pot profita de tine, de frumusețea ta și de orice alt aspect al vieții tale, alții te vor iubi până la sfârșitul vieții, iar alții vor veni în viața ta ca niste lecții, un fel de ploaie acida de vara.
Sa le luam in ordinea numerelor de pe tricou.
1.cei ce profita de tine
Ei sunt cei mai numeroși și de obicei caută foloase materiale sau sexuale.La început pot părea iubiții perfecți, până afli că tu ești de fapt o alta fata, printe multe altele.Acestia sunt cei mai toxici pentru că se vor înfige în conștiința ta și te vor manipula mai ceva ca pe o păpușă, apoi vei ajunge sa suferi foarte mult din cauza lor.Ei de obicei fac asta pentru a se simți ei validați și oricât ai spune, genul de persoane sunt cele mai numeroase.
2.Cei ce te iubesc din suflet.Nu cred că este necesar sa mai adaug ceva aici.Insa acești oameni nu sunt apreciați la adevărata lor valoare, din păcate și asta este trist.
3.Cei ce sunt ca niste lecții, de obicei aceștia sunt și cei menționați la categoria 1, cu mențiunea că aceștia îți pot oferi lecții importante care te vor ajuta să crești.Desi e absurd, da, doar prin suferință poți creste cu adevărat.Cum o floare este plouată și doborâtă la pământ, ca mai apoi sa înflorească si mai tare, așa și omul, din suferință se vor înălța mereu cele mai tari caractere.
Deci iubirea nu e cel mai roz lucru, bineînțeles, tine de noroc, dar asta nu înseamnă că nu merită experimentată.
In viața nu primești ceva când tu vrei, ci atunci când îți este scris sa primești acest lucru.Atii primesc relații mai devreme, alții mai târziu.Totul se întâmplă la momentul oportun, nu trebuie sa tragi mâța de coada.Nu e vorba că ramai singura sau ceva,e vorba sa fii fericita și decât într-o relație,sa fii nefericită, mai bine singura și sănătoasă psihic sad
Problema nu e la tine,nu e o problema,ci așa e viața, uneori e buna, alteori nu, alteori ești fericită, alteori scârbită, dar ceea ce contează e sa fii tu bine din punct de vedere psihic.
Eventual daca vrei sa discutam mai multe pe tema asta, te aștept în privat, pe Instagram la mihai._. 1829! Poate îți pot ridica moralul cumva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ai editat, apoi sters raspunsurile tale la intrebarea mea?

| Robert2526 a răspuns:

Fara sa te cunosc, nu imi pot da cu parerea. Sigur ceva gresesti, problema este la tine in mod sigur. Din punctul meu de vedere, este destul de probabil ca tu sa ai pretentii exagerate despre ceea ce inseamna o relatie si in acest fel sa observi doar baietii nepotriviti pentru tine.
O alta problema este lipsa totala de experienta pana la varsta ta, desi nu pare o problema, asta iti provoaca anxietate si iti este greu sa faci acest pas.

Totusi, stai linistita, sunt sigur ca o sa se rezolve curand.

Sfatul meu este sa incerci sa iesi cu un baiat, doar ca amici, fara sa te gandesti la o relatie, sigur ai un amic cu care mai vorbesti si te intelegi bine, iesi cu el si vezi ce se intampla. nu iti zic sa fii cu el ci sa iti faci o idee pe partea asta de relationare, pentru ca este posibil sa ai o problema si pe partea asta

| lauraa10 explică (pentru Robert2526):

Este posibil sa am si eu pretentii cand vine vorba de prima relatie si de asemenea imi provoaca si putina anxietate acest gand, dar problema dupa mine este ca nu reusesc sa intalnesc baieti in jurul meu. La modul ca mi se pare ca fiecare se afla in treaba lui, oriunde i as intalni: la mall, la facultate, in parc, la restaurant..peste tot. Pe aplicatiile de dating nu exista siguranta niciodata, iar in realitate mi se pare ciudat sa mergi si sa abordezi strainii. Cel mai bine ar fi sa ies cu un amic cum ai sugerat, dar nu am prieteni baieti apropiati, doar ce mai vorbesc cu colegii de facultate si cei din liceu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru lauraa10):

Pai, mai taie atunci din pretentii, ca-s probabil ireale si de aia nu reusesti sa agati nici macar un baiat.

cat priveste intalnitul baietilor, sunt cu milioanele, trebuind doar sa iesi din casa, ca sa-i vezi peste TOT, inclusiv aici pe forum, destui care spun acelasi lucru ca nu gasesc fete libere... samd.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Salut laura eu zic sa fi conștientă mulți o ard pe băieți buni și îngeri lumi și după vezi că-ți rânește sufletul și inima Dumnezeu îmi este martor intenția mea și gândul meu este sa nu pățești ceva și mai bine te ți de școlă și ai răbdare Dumnezeu este sus poate o să-ți iasă un băiat cu inima bună ca tine în față și o sa fie bine

| Sistemulxxl a răspuns:

De ce trebuie sa fii cu ''cineva''?

Răspuns utilizator avertizat
| KingOoO a răspuns:

Eu iar am 26 de ani si sunt tot in aceeasi situatie ca tine, doar ca sunt baiat. Caut de mult timp o fata la locul ei, dar toate sunt luate.
Ar fi interesant daca ne-am cupla aici pe TPU, nu?
Esti din Oradea cumva?

| Zeulfemeilor6969 a răspuns:

Daca spui ca arati asa de bine cum spui tu, erai abordata de mult mai ales la facultate. probabil esti o ochelarista si grasa. du te si fa ti ons si aia e

| lauraa10 explică (pentru Zeulfemeilor6969):

Nu port nici ochelari si nici nu sunt grasa, n ai nimerit o de data asta