| Mogiojojo a întrebat:

Deci am o mare problema. De cand am acces la internet (de la 12 ani cred) nu mai pot sa citesc carti pentru ca nu pot sa ma mai concentrez. Tot timpul ma distrage ori telefonul ori laptopul, parca nu mai am liniste sa citesc o carte. Cred ca daca mi-ar lua cineva net-ul as putea iarasi sa ma concentrez sa citesc. Citesc foarte multe articole pe net dar toate la modul superficial adica sa nu fie prea mult ca simt ca imi pierd timpul. Nu stiu daca mai e cineva cu problema asta. Am impresia ca imi irosesc timpul citind o carte cand pot sa iau de pe net doar partile care ma intereseaza de exemplu. Problema mai e si ca toate miile de articole ce le citesc pe net le uit dupa un timp, adica sunt foarte inclinat sa absorb foarte multa informatie dar acea informatie nu ramane in creier decat pentru putin timp.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Creierul nu este facut ca sa retina multa informatie si doar de cea de care ai nevoie, daca vezi un film reti esentialul nu toate conversatile, repeta ceea ce citesti de mai multe ori acelasi articol, in fiecare zi, dar nu multa informatie

| Catrice a răspuns:

Ai încercat sa citești cărțile în format electronic?

| aXy99 a răspuns:

Inseamna ca ceea ce citesti nu te atrage.

| Ioanagrrrr a răspuns:

Ai devenit dependent.Incearca să ți pui un scop și să încerci să l realizezi cu orice preț