| Petrule_Cristy_2003 a întrebat:

Am a 2 sesiune de bac la romana și as vrea niște sfaturi
Cum sa iau minim 5.30?
Ce credeți ca pica la s 3...3 autori sau 3 opere care credeți ca pica și la s2 iar ce credeți ca pica?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iata ce poti face:
- te inchizi in casa si-ti informezi toti prietenii sa NU te sune si sa NU te caute deloc, pana DUPA examen, ca sa poti sa inveti si sa iei 6 ca sa poti sa iei BAC-ul.
- Dimineata ai voie doar 10 min sa te uiti pe telefon si sa raspunzi daca este ceva urgent, in rest telefonul se inchide, la fel si PC-ul, tableta si orice alt apaart electronic, incluzand radio si tv-ul.
- te inchizi la tine in camera dupa ce aia avut mic dejun la 7-8 dimineata te apuci serios de invatat pentru 3-4 ore, pe rupte.
Iei masa de pranz si pauza de jumatate de ora si pai te apuci din nou de tocit
- Dupa alte 3 ore iei inca 30 min de pauza pentru un snak, dupa care te apuci serios de invatat pana la 7-8 seara, cand poti incheia pe ziua respectiva.
Se invata 10-12 ore pe zi inclusiv in wekened, pana la examen.

Din pacate nu stim ce va pica la examan, fiindca subiectele sunt facute de 2-3 profesori si tinute SECRETE pana se deschis plicurile in timpul examenului.

Spor la invatat pe rupte si succes la BAC!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista un singur sfat... invata

| Ilincoana a răspuns:

Tinand cont ca esti in a doua sesiune si ai avut timp sa inveti, sa iti completezi deja notiunile pe care nu erai sigur, nu e momentul sa intrebi de,, presupus ce pica,,. Ia si citeste toate comentariile o singura data, cu calm, atent si o sa fie ok, e imposibil sa uiti tot. La subiectul 2 e usor, ai caracterizare, perspectiva narativa si idee poetica. Daca vrei sa stii ce sa scrii, ai raspunsuri pe net si pentru exprimare si exact ce trebuie sa aplici pe text in sala. Nu fi lenes, nu cred ca vrei sa mai stai un an happy. 5 30 iei cu subiectul 1 perfect si putin din 2. Mare atentie la cerinte, asezarea in pagina ( - 2 degete stanga-dreapta ). Cand iti cere,, maxim 40-50 de cuvinte,, sau,, minim 40 50 de cuvinte,, fii sigur ca ai numarat bine. Daca nu intrii in categoria de cuvinte precizata de ei, chiar daca ce ai scris tu e bine, nu iti puncteaza deloc exercitiul. Opinia e foarte importanta si ai grija sa o structurezi bine : IN OPINIA MEA, (tot timpul virgula dupa,, in opinia mea,, - scade la ortografie daca nu); In primul rand, - argumentul 1 + exemplu DIN TEXT - trebuie sa fie un argument sustinut cu exemplul din text dat la subiectul 1 ( mereu te puncteaza daca e din text ); In al doilea rand, - argumentul 2 + exemplu DIN VIATA REALA - EXPERIENTA PERSONALA si IN CONCLUZIE ---Daca iti lipsesc exemplele ai foarte putin din punctaj iar daca iti lipseste oricare dintre argumente, opinia sau concluzia NU ESTI PUNCTAT DELOC ( sau foarte putin ) pentru ca nu se ia in considerare ca opinie. Iar la subiectul 3, pana si daca scrii introducerea eseului argumentativ adica - date autor, incadrarea operei in curent si prin ce ( doar mentionat ) iei punctaj de pe subiectul 3. Nu fii lenes, poti happy

| Petrule_Cristy_2003 explică (pentru Ilincoana):

La s2 doar cele 3 pot pica caracterizare, idee poetica și perspectiva narativa?

| Ilincoana a răspuns (pentru Petrule_Cristy_2003):

Da,atat.

| Petrule_Cristy_2003 explică (pentru Ilincoana):

Simbolismu,tradiționalism,modernismu etc nu întra?

| Ilincoana a răspuns (pentru Petrule_Cristy_2003):

Asta e subiectul 3...la subiectul 3 intra...

| Petrule_Cristy_2003 explică (pentru Ilincoana):

La s2 na refer?