| RoxyRoxana200 a întrebat:

Am auzit o groaza de oameno care vb cu s-o fi dus, s-o aruncat si mai multe cu s-o.Nu se vb cu a?

9 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Limba literara este o conceptie a unor shmecheri, care ignora regionalismele. este corect in ambele variante! tot niste cretiniozi au "decretat" din putul gandirii ca este mai bine sa folosim " î" din a, complicand modul de utilizare a acestei litere. Rog OLIGOFRENII sa ma combata doar cu argumente!

| Blastphemy a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Eu cred că da.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Blastphemy):

Ce anume, "da"?

| Blastphemy a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Hai că m-ai luat în serios. laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da cu a e corect

| missfatadelatara a răspuns:

Apăi no vezi tu amu ca depinde unde auzişi asta.
Prea multă carte strică creiere. Amu nu zic să nu înveți ca să rămâi şui, da mai ieși și tu din casă ca să mai auzi ce se mai vorbește prin țară.
Zi faină să ai.

| Ketch a răspuns:

Este forma neliterară a construcției ''s-a''. Limba română este foarte ''masacrată'' și nu se prea ține cont de normele gramaticale.

| RoxyRoxana200 explică (pentru Ketch):

Dar intr-un test sau ceva se vorbesti cu s -a nu cu s-o, m-o si altele nu?

| cristinamnt a răspuns:

Ba da, dar în unele părți ale tarii se vorbește cu o.