| orezculapteVasileVersace a întrebat:

Am trecut clasa a X-a. Mai este o luna si o sa inceapa scoala, iar doamna ne-a dat sa citim cartile obligatorii pentru BAC. Problema este ca pe mine nu ma atrage deloc cititul. Nu am citit decat Harap-Alb pe care o stiam din clasele mici, dar chiar si asa, basmul ala l-am citit cu silă. Ce as vrea de la voi este sa-mi dati niste sfaturi despre cum pot sa am pasiunea pentru carti si sa pot citi din placere

Răspuns Câştigător
| Fulbaster a răspuns:

Stai liniștit, oricum pentru Bac va trebui să înveți niște eseuri deja făcute, sunt la fel in fiecare an, treci oarecum repede prin ele.
Cât despre pasiunea pentru cărți, nu poți sa ai pasiune pentru orice subiect, cum sunt sigur ca nu îți place nici orice gen de muzică. Trebuie să găsești un domeniu care să-ți placă, ceva care să-ți trezească interesul sau ceva despre care vrei sa înveți mai multe. Cititul nu se face cu forța. Succes.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atunci nu te astepta sa iei BAC-ul, fiindca la romana tot ce trebuie sa faci este sa citesti!
Tu crezi ca ceilalti colegi invata fiindca-i atrage cartea, sau invata fiindca vor sa realizeze ceva in viata, sa aiba o sansa sa se termine macar liceul, sa faca o facultate, sa aiba sansa sa munceasc undeva calificat, nu toata viata ca necalificat prin constructii si agricultura, fiindca fara BAC...asta te asteapta!

| RoCkKiD a răspuns:

N-ai ce sa faci, cartile din programa scolara sunt in mare parte oribile si plictisitoare. Strangi din buci si le citesti, e singura varianta.