| silviu_4112 a întrebat:

Trec clasa a 6-a si doamna ne-a dat de citit 2 carti la alegere dati-mi si mie niste sugestii de carti care le-as putea citi... mersi

12 răspunsuri:
| ΔH a răspuns:

Doamna nea v-a citit?
Asa o cheama pe dansa, ori ai terminat clasa 6, si nu stii sa pui o cratima?
Ai putea citi cartea de limba romana sa capitolul ortografie, fiindca nici macar semne de punctuatie nu stii sa pui.
Te crezi mai destept daca citesti o carte, decat daca ai invata sa scrii si tu macar putin corect romaneste?

| broker69 a răspuns:

Hi.daca profa ti-a dat ceva de citit la alegere ai putea sa citesti romane pentru adolscenti gen:charlie bone,ghideon hot de buzunare,hotii de timp, misterioasa societate benedict, etc.dar daca ti-a dat ceva de citit din literatura romaneasca atunci citeste ceva de ion creanga.si eu trec a sasea dar nu prea am chef sa citesc nimic in vacanta asa ca iau rezumatele de pe net.nu e cam tarziu acum sa citesti doua carti pana incepe sc? oricum sper ca te-am ajutat

| CRAZYafterYou a răspuns:

Http://www.elady.ro/articole/Familie/Lista-de-lecturi-pentru-gimnaziu.html
Alege tu din cele pentru clasa a sasea. Spor la citit. :*

| BabyDoll a răspuns:

Colt Alb

| Kira_8211 a răspuns:

Academia vampirilor, evermore,bestia,fascinatie,invocarea, ingerul noptii, jurnalul unui pusti, jurnalele vampirilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru varsta ta thinking
Ar fi bun Singur pe lume de Hector Malot!
Si Print si cersetor de Mark Twain! Sau altceva de Mark Twain, ca el scrie mai pe intelesul tuturor!
In opinia mea astea ti s-ar potrivi tie la varsta asta, daca nu le-ai citit deja!winking
Numai sa le citesti si sa le intelegi! Adica sa te concentrezi pe ce citesti, nu sa visezi, ca noi nu facem rezumate dupa aia daca iti va cere!
Bye!winking

| zGohan a răspuns:

Hanu Ancutei de Mihai Eminescu. E o carte de aprox. 90 pg...eu zic s-o citesti acum eu trec a7-a si am primit-o in vara asta de citit big grin Vot? puppy dog eyes

| alexutz2 a răspuns:

Sall! St eu cateva:Fram-ursul-polar dupa cezar petrescu
Print si cersetor dupa mark twain
Colt alb dupa jack ywain "Are litere mici"
nuvele si povestiri dupa barbu delavrancea
vrajitorul din oz dupa frank l. baum

| Gabitza1305 a răspuns:

Intr-a 6a am citi Marile Sperante... e superba

| LimFao a răspuns:

Pai Dl-Goe deoarece se va studia la clasa si cateva fabule precum Cainele si Catelul sau basme.

| UnUlal2lea a răspuns:

Oksa pollock nu este deloc grea sau pe clacul doamnei scrofita verde sau capra cu trei ezii

| ConsTiintA a răspuns:

Piciul
Moby dick