| AaDdEe a întrebat:

As vrea si eu o carte cu aventura, ceva interesant dar nu harii poter(habar n-am cum se scrie) sau amintiri din copilarie... Ati inteles voi. Pana acum am citit Eragon, Ucenicul vraciului, Scoala fricosilor... Dau FUNDA si VOT pentru cel ce scrie cele mai interesante titluri de carti.(daca se poate si un pret ceva ca sa imi dau seama daca renteaza sau nu). mS anticipat

5 răspunsuri:
| Euletitia a răspuns:

Buna! Inceraca carti de Jules Verne- "Doi ani de vacanta", "Ocolul Pamantului in optzeci de zile", "capitan la cncisprezece ani", "Insula misterioasa", "O calatorie spre centrul Pamantului", "Copiii capitanului Grant" etc Alte idei ar fi:
"Robinson Crusoe"-Daniel Defoe (foarte frumoasa, daca ia sub 15 ani, o vei adora cu siguranta-eu am citit-o de vreo 3-4 ori pe la 12-13 ani)
"Calatoriile lui Gulliver"-Johnathan Swift
"Toate panzele sus"-Radu Tudoran (o carte frumoasa de vaenturi, potrivita oricarei varste)
"Ciresarii"-Constantin Chirita(cinci volume fascinante, cu aventturi realiste si posibile a unui grup de adolescenti cutezatori)
"Robin Hood"(scuze, am uitat autorul, dar stiu ca am citi-o cu mare-mare placere acum ani buni, intr-o singura dupa-amiaza)
"lassie se intoarce acasa"- e de fapt, o carte despre4 aventurle unui catel ciobanesc, ce depaseste toate obstacolele pentru a se intoarce alaturi de stapanii sai
Lectura placuta orice ai alege!

| Indestructible a răspuns:

Vrei aventură?
Trilogia "Stăpânul Inelelor", de J.R.R. Tolkein.

| ImiUrascViata a răspuns:

Incearca carti de Jules Verne tongue - Insula misterioasa vol I si vol II, Ocolul Pamantului in 80 de zile si multe altele descrise el tongue, O calatorie spre centrul pamantului.

| Elizeee a răspuns:

Iti recomand: -Seria Culorile Dragostei-Kerstin Gier http://www.scribd.com/doc/115133014/Rosu-de-Rubin-1 http://www.scribd.com/doc/115627524/Culorile-dragostei-Albastru-de-safir-2 http://www.scribd.com/doc/117525908/Verde-de-Smarald-3 -Coraline-Neil Gaiman _Oksa Pollock (1, 2,3)-Anne Plichota -Arthur si minimosii(1, 2,3, 4)-Luc Beson Numele acestei carti este secret-P.Bosch

| AaDdEe explică:

Aaaaa...ms oricum dar am citit deja toate cartile spuse de voi(nu prea mi-au placut). Daca nu mai apar si alte raspusuri o sa dau funda cum am promis celui care mi-a spus,, Stapanul inelelor,, desi am cit-o deja.big grin