| laramistigan27 a întrebat:

Ati citit Dostoievski? Ce parere aveti? Mie imi place Adolescentul pentru ca ilustreaza atat de bine sentimentele oamenilor si ma simt ca facand parte din aceasta poveste ce reflecta pozitia sufletului in fata unei cascade schimbatoare....adica viata.Aceasta carte m-a surprins in mod placut prin complexitatea subiectului abordat si prin memorabilele personaje.

Răspuns Câştigător
| aida009 a răspuns:

E scriitorul meu preferat. Daca vrei mai multa bataie de cap si suspans, citeste "Demonii". Si eu m-am regasit in "Adolescentul", dar "Demonii" e o carte unica. Nu vei mai intalni asa ceva la Dostoievski sau la alt scriitor.

6 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Am citit Dostoievski, insa nu am apucat sa citesc Adolescentul.
Iti recomand sa ii citesti toate operele. Te va ajuta sa te maturizezi si sa evoluezi.

| Deaad a răspuns:

Am citit cea mai cunoscuta carte de Dostoievsky, Crima si Pedeapsa.Este o carte extraordinara, mi-a ramas intiparita in memorie si o sa imi ramana mult timp de acum incolo. Vreau sa citesc si Idiotul si Fratii Karamazov.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu de Dostoievski am citit Crima si pedeapsa si cu Fratii Karamazov. Prima mi-a placut enorm personajele sunt realistice cu calitati si defecte, de la el mi-am luat 5 carti laughing si nu ma las pana nu le termin pe toate, citeste urmatoarea pe Crima si pedeapsa dupa ia-o cum vrei

| laramistigan27 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pai si Fratii Karamazov nu ti-au placut?

| anonim_4396 a răspuns (pentru laramistigan27):

Ba da, numai ca mai putin. In Crima si pedeapsa avea si o tenta mai mare politista, dar in Fratii Karamazov dureaza mult pana se trece la actiune. Stiu ca pe Dostoievski nu trebuie sa-l citesti numai pentru actiune, el pune accent mai mult pe trairile interioare. Acuma na am citit doar 2 din cartile lui cine stie poate o sa gasesc alta care sa imi placa mai tare happy

| laramistigan27 explică:

Multumesc,chiar m-ai fcaut curioasa