| proastalenesa a întrebat:

Bine v-am regăsit,colegi de pe TPU!
Tema pe care vreau să o abordez e legată de colecţia "cărţilor romantice" care apar săptămânal odată cu revista Libertatea pentru femei-foarte accesibile,de altfel.
A trecut ceva timp de când mi-am cumpărat volumele "Evadarea" de Barbara Delinski şi "Celebritate"-Jackie Collins. Primul mi-a plăcut mult,prin însuşi subiectul propus de titlu. A doua mi s-a părut,de asemenea,captivantă şi realistă.
În prezent,citesc un roman de-al Amandei Quick, "Frumoasa şi Bestia". Recunosc,iniţial nu voiam s-o cumpăr,pentru că titlul anunţa o poveste mult prea siropoasă pentru gustul meu. E-adevărat, uneori are acel aer de déjà vu, de telenovelă expirată, care mă lasă rece. Totuşi,o găsesc savuroasă, nu doar prin personalitatea complexă a fiecăruia dintre cei doi "porumbei" protagonişti, ci mai ales prin complicitatea evidentă dintre ei, prin schimbul inedit de replici ironice,care precedă sau chiar desăvârşesc până şi momentele... ştiţi voi,mai intense.

Cine mai citeşte cărţi din colecţia asta? Vă plac,sau vă lasă indiferente? Ce-i drept, şi eu le consider uneori cam sărăcăcioase şi lipsite de autenticitate, fiindcă primează dialogul în defavoarea naraţiunii sau descrierii. În acelaşi timp, tocmai predominanţa dialogului dă poveştii acel ritm alert care mă determină să termin romanul mai repede decât în mod obişnuit.
M-am gândit să fac cândva o comandă pe site-ul editurii Lira. Dar sunt foarte multe astfel de cărţi şi mi-ar fi greu să aleg. M-ar interesa în special cele în care se acordă o importanţă deosebită sarcasmului. Ce îmi recomandaţi? [ "romantice" sau nu, nici nu mai contează ]

1 răspuns:
| 00SweetTweety00 a răspuns:

Hey love struck uite ce imi place mie :
Twilight ( Amurg, Luna noua, Eclipsa si Zori de zi ) - Stephenie Meyer.
Tunele ( 1, 2, 3, 4 in curand si 5 ) - Gordon and William
Numele Trandafirului - este o carte pe care o citesti de 7 ori si o intelegi diferit de fiecare data, este de asemenea foarte grea. - Umberto Eco
Hobbitul si Stapanul Inelelor ( toate ) - J.R.R. Tolken
Iliada si Odiseea
Eragon - Christopher Paolini
Iti recomand Stephen King, carti destul de grele pline de fictiune HORROR, palpitante dar uneori vulgare.
De veghe in lanul de secara - J.D. Salinger, e o carte excelenta si foarte bine scrisa despre viata unui student.
Ben Hur - Lew Wallance e o carte religioasa dar cu actiune.
Inca o carte foarte foarte interesanta care te face sa nu o mai lasi din mana e "Papillon" de Henri Charriere, e o auto-biografie a lui si e plina de actiune deci se poate spune ca e favorita mea.
Gestapo - Sven Hassel
Legiunea Blestematilor - Sven Hassel
Imperiul Iadului - Sven Hassel
Camarazi de front - Sven Hassel
Monte Cassino - Sven Hassel
Moarte si viscol - Sven Hassel
Curtea martiala - Sven Hassel
Comisarul - Sven Hassel
Unde se avanta vulturii - Alistair McClean
Singur pe lume - Hector Malot
Ostaticul ( volumul I si II ) -W.E.B. Griffin
Contele de Monte-Cristo - Alexandre Dumas ( foarte frumoasa cartea)
Laleaua neagra - ( nu mai stiu de cine e scrisa ) poti cauta cartea e o poveste de dragoste din Evul Mediu la care apare la un moment dat laleaua. ( ai sa vezi daca o citesti )
Cei trei muschetari - Alexandre Dumas
Chemarea strabunilor - Jack London
Colt Alb - Jack London
Shogun ( 3 volume mari si grase ) e un gen de ultimul samurai daca stii filmul.- James Clevell
-Fantoma de la opera ( nu stiu autorul scuza-ma )
- Mizerabilii ( 3 volume triste ) - Victor Hugo
-Moarte pe Nil - Agatha Christie
- Zece negri mititei - Agatha Christie
- Don Quijote de la Mancha ( 3 volume - gen povestiri din Evul Mediu ) - Miguel de Cervantes
-Frankenstein - Mary W. Shelley
Succes love struck