| AndreeaLove18 a întrebat:

Am 12 ani! Imi puteti recomanda niste carti frumoase?

Răspuns Câştigător
| Trolli a răspuns:

Romanul adolescentului miop - Mircea Eliade
De veghe în lanul de secară - J. D. Salinger
Moby Dick - Herman Melville
Sa ucizi o pasare cantatoare - Harper Lee
Viata lui Pi - Yann Martel

10 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna, Andreea! Iti sugerez urmatoarele carti:
"Moby Dick''-Herman Melville
"Winnetou'', "Old Surehand'',
"Testamentul incasului'', "Comoara din lacul de argint''-Karl May
''Print si cersetor'', "Un yankeu la curtea regelui Arthur''-Mark Twain
''Robinson Crusoe''-Daniel Defoe
"Insula comorii''-Robert Louis Stevenson
"Singur pe lume'''-Hector Malot
''Coliba unchiului Tom''-Harriet Beecher-Stowe
''Calatoriile lui Gulliver''- Johnathan Swift
''Contele de Mote-Cristo'', "Cei trei muschetari'', "Dupa douazeci de ani'', "Vicontele de Bragelone'', "Cele doua Diane''-Alexandre Dumas
Daca ai citit deja aceste carti sau mare parte din ele, lasa-mi, te rog, un mesaj si iti mai recomand altele. Lectura placuta si vacanta frumoasa iti doresc!

| AndreeaLove18 explică (pentru Cameliapantiru):

Multumesc foarte mult! Daca nu dadeam funda pana ce miai raspuns tu tie iti dadeam funda! Sper sa fim prietene!

| Cameliapantiru a răspuns (pentru AndreeaLove18):

Sigur, astept sa imi faci cerere de prietenie si ti-o accept cu mare drag! Si oricand iti doresti o sugestie referitoare la lecturi, examene, lectii/programa de limba romana etc, esti binevenita! Pari o fetita inteligenta, preocupata si imi place sa interactionez cu astfel de eleve! O zi frumoasa!

| Teardrop a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Sunteţi profesoară?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La varsta ta, am citit romanul "Nanok" 1 si 2. O aventura cu o ambarcatiune cu panze si motor la cercul polar. Foarte frumoasa, imi aduc aminte si acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bravo,iti respect dorinta de a citi ceva interesant la aceasta varsta.Esti unul din putinii useri de aici si copii care mai au o aducatie mai. aparte. Felicitari!

| Teardrop a răspuns:

Deja clasice ţi-a recomandat CameliaPantiru. O să îţi recomand cărţi care nu se cer la şcoală, şi cu care am început eu să citesc.

Pe la 12-13 ani m-am apucat de cărţile poliţiste de Agatha Christie.

Cronicile Wardstone - Joseph Delaney O serie, nişte cărţi extraordinare, recomandate pentru orice vârstă.
Hobbitul - J.R.R Tolkien.
Calul de Război - Michael Morpurgo - e o poveste spusă din perspectiva unui cal.
Colţ Alb - Jack London
Charlie şi Fabrica de Ciocolată - Roald Dahl

| jamal000 a răspuns:

Caragiale- Momente si Schite- Caldura Mare, Vizita, Domnul Goe, Bubico,

| NimeniSiAtat a răspuns:

Singur pe lume de hector malot, mizerabilii de victor hugo