| Anonimul151 a întrebat:

Bună, am început să scriu o carte. Cartea, încă este în curs de scriere, încă nu este gata complet. Am scris abia 5 capitole, dar aș vrea să aibă peste 10. Cartea este despre doi adolescenți care se iubesc... Pentru, că nu prea mai am idei de acțiuni, pe care să le scriu în cartea aceasta
m-am gândit să încep să scriu o altă carte. Dar să nu fie, despre același subiect,, nu mai vreau sa fie despre adolescenti care se iubesc, dragoste,"carte de dragoste", etc, vreau să fie despre ceva diferit. Dar nu am idei despre ce să fie. Puteți să îmi dați idei? Despre ce ar fi mai bine sa scriu, ce fel de carte?

6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Nașpa sa vrei sa scrii cărți și sa nu știi despre ce. Dacă nu știi să-ți faci meseria csf

| dinaprilie a răspuns:

Ai putea sa scrii despre pataniile unui mai altfel.un mini serial.

| TheStrategist a răspuns:

Trebuie să stai ceva timp și să te gândești și vei vedea că o să-ți vină idei. E mai bine să scrii o carte despre propria ta ideea, eu așa cred.

| Anonimul151 explică (pentru TheStrategist):

Așa mi-am zis și eu. Doar că mai am un singur capitol pregătit pentru această carte, cu niște acțiuni destul de bune. Doar că, mai departe nu maicștiu ce aș vrea să se întâmple. Mai am o idee, doar că nu vreau să o scriu. Vreau să o scriu abia după capitolul 12. Ideea care e pregătită e pentru capitolul 6. Dupa mai am nevoie de multe idei, pe care din pacate nu le am, oricat m as gandi. Nu vreau sa fac cartea asta, dintr o carte ok sa o transform intr o carte trista. Pentru ca apoi nu ar fi prea buna. Are si parti mai neplacute, dar s au rezolvat ( in actiunile cartii ma refer ). Am scris tot ce se putea..., alte idei nu am din pacate. Voi mai sta si ma voi mai gandi... si voi vedea.

Mersii pentru raspuns.

| HelpingHands a răspuns:

Ar trebui să te străduiești să o termini pe cea pe care te-ai apucat s-o scrii! Gândește-te la următorul lucru: Fructele din copac se coc și sunt bune de mâncat de abia atunci când sunt coapte, așa e și cartea ta! Nu vrei să fii acel copac care nu ține fructele până la final. Ideea e că nici pe următoarea nu o vei termina! Chiar dacă roadele tale sunt slabe, cel puțin vei bifa în biografia ta faptul că ai scris o carte! O vei da spre citire poate doar prietenilor, vei primi feedback cu privire la felul tău de a scrie, la stilul tău! Nu arunca la gunoi efortul pe care l-ai depus, oricât de slabă ar fi munca depusă. Tot ce vei scrie va avea aceeași soartă!

| hotziu1 a răspuns:

Iti pot da o idee de carte despre un caz real, nu e nimic fictiune.Este despre o familie de romani din Canada care vin sa adopte un copil din Romania.Aici se lovesc de mafia din sistemul de protectie a copilului.Este despre cum un asistentul maternal ajunge chiar sa rapeasca copilul de la familia adoptiva. Apoi ii acuza ca au batut copilul.Este despre combinatii coruptie si incompetenta.Se ajunge ca in final familia adotiva renunta si este acuzata ca a abandonat copilul.Este despre mafie de la DGASPC pana la ANPDCA care incearca sa musamalizeze cazul.Este despre esenta sistemului de protectie din Romania unde copilul este doar o sursa de venit iar cand cineva incearca sa scoata un copil din sistem trebuie sa se bata cu toti cei care traiesc de pe urma lui. Apropos, asistentul maternal stia datele noastre confidentiale inainte sa venim in Romania si ne-a contactat incercand sa ne faca sa renuntam la adoptie.
Daca chiar ai talent si motivatie eu iti voi da toate detaliile.Si daca iese ceva de calitate mai te si platesc pentru asta.Este o carte cu caracter sensibil dar care sigur poate atinge o parte a publicului din Romania.