| xhanriettee03 a întrebat:

Vreau să încep o carte,m-am gândit de mult timp la asta dar am încercat să găsesc un subiect,am studiat prietenii în jurul meu dar nimeni nu s-ar potrivi pentru cartea mea. ce pot face? ceva gen The Hobbit, vampiri, adolescenţi, zâne? Îmi puteţi da câteva sfaturi despre cum a începe o carte dar fără linkuri vă rog

Răspuns Câştigător
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! happy
Foarte frumos! Ma gandeam acum ca unii umbla prin cluburi, baruri, etc.si tu vrei sa scrii carti! Nice!
Pai eu zic ca daca nu gasesti pe nimeni sa creezi un personaj imaginar.Ma gandesc la J.K.Rowling cu Harry Potter sau la Amurg (Twilight) Bella Si Edward.Incearca sa fii cat mai originala,sa vii cu elemente noi,sa surprinzi,sa captivezi,sa nu vii cu clisee, chestii deja intalnite si sa nu scrii prevazator, adica cititorii sa nu isi dea seama de dinainte cam ce ar urma, sa fie un suspans continuu, sa ii tii pe jar si sa ii surprinzi mereu.Scrie despre ce iti place tie.Cred ca sigur ar iesi ceva calumea daca scrii despre ceva in care crezi, ceva care te pasioneaza.Lasa-ti gandurile sa zboare (ma rog cu limite laughing ) si fii tu, nu lua idei de nicaieri.Bafta! happy
Oricum, cred ca esti constienta ca va dura ceva, cateva luni bune, un an, doi cine stie.Creatia necesita timp! Suceeees! happy

2 răspunsuri:
| AlinG5 a răspuns:

Citeste INIMA DE PIARTA
CHARLIE FLETCHER!
Daca vrei te poti documenta... Dar iti recomand sa o citesti!

| chik a răspuns:

Incepe cu a scrie ginduri insirate... tot ceti vine in minte ce gindesti cum vezi tu lumea ce crezi despre altii cum ai vrea sa fie cineva. cam de aici ai putea incepe apoi cind vei citi ceea ce ai scris poate-ti vine o idee. Bafta!