| Iulianaiuli78 a întrebat:

Bună, as vrea să îmi dați exemple de cărți de dragoste, sa le citesc! Dau fundă...

Răspuns Câştigător
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Ugly love- colleen hoover.
Cascada șoaptelor- Elizabeth Langston
Ps: îmi placi - Kasie West.
Și multe altele cu siguranță.
Acum haide să îți povestesc câte ceva, poate te prind din prezentare, nu recomand cărți fără să le fi citit înainte. ( nu consider ca contează vârsta, dacă ai maturitatea necesara cât sa nu razi când auzi cuvântul"sex" cu siguranță poți sa începi sa citești și acest gen de cărți).
Ugly love- aici este o poveste mai complexa, Tate Collins începe un fel de prietenie cu beneficii cu Miles Archer, aceasta evident se îndrăgostește pe parcurs, dar nu primește semne reciproce din partea acestui tip, bineînțeles și el încearcă doar ca rămâne blocat în trecutul vechii relații unde o sa afli cât de traumatizant a fost totul pentru el și cât i-a luat pe parcurs sa aleagă decizia corecta : sa rămână în trecut și sa sufere o viata întreaga pentru ce i s-a întâmplat sau sa încerce o noua poveste de iubire cu Tate Collins care este acolo pentru el și îl tot susține pe parcurs.( personal : personajul masculin al acestei cărți m-a super enervat, dar le am înțeles într un sfârșit de ce se comporta atât de nedrept cu săraca fata).

Cascada șoaptelor- Susanna ii spune lui Mark ca este o servitoare-ucenica din anul 1796, acesta o crede nebuna trăind în perioada în care lumea a evoluat, dar cu toate acestea este tot mai curios sa descopere lucruri despre ea.
Situația lui Susanna nu este un fericita, cu tatal sau care murise și episoadele de violenta prin care trecea ca servitoare la familia respectiva, dar pe tot parcursul povestii, cei doi se întâlnesc la cascada și Mark îi dă puterea de a continuua lupta.
Într un final lumea ei urmează sa se schimbe, când Mark citind vechile ziare observa cum oamenii din perioada respectiva mor și schimba " viitorul " prin acțiunile pe care le fac, dar oare o sa reușească Mark sa o salveze la timp pe Susanna? Sau o sa rămână blocata acolo în 1796, urmând un sfârșit tragic?

Ps: Îmi placi- La o ora plictisitoare de chimie, Lili face un schimb de biletele cu o persoana anonima, de la o alta clasa pe care nu o cunoaște.
Însă, când aceasta descoperă cine este persoana cu care are atât de multe în comun, o apuca groaza.
Oare chiar merita sa ii împărtășească sentimentele? Sau el o sa o ia la mișto ca pana acum.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai citii asa ceva cărtile de dragoste si filmele distorsioneaza realitatea, acolo sunt prezentate povesti cu final fericit, in viata reala nu sunt toate roz

| dullcat a răspuns:

Revin si eu cu niste titluri dupa ce am cautat prin contul Goodreads:
,,Padurea norvegiana'' Haruki Murakami
,, Anna Karenina'' Leo Tolstoy
,, Nunta in cer'' Mircea Eliade
,, Timpul iubirilor perfecte'' Tiago Rebelo
,, Mic dejun la Tiffany'' Truman Capote

| NLS a răspuns:

Incearca "Mandrie si prejudecata",
sau "Ratiune si simtire", ambele de Jane Austen

Sau da-ne cateva exemple de carti pe care le-ai citit pana acum, sa ne putem face o idee:
1) la ce nivel esti
2) cam ce preferinte ai

| Iulianaiuli78 explică (pentru NLS):

Am mai citit cărți dar nu multe, vrei 10, singura carte pe care am citit-o de dragoste a fost " After' dar in special as vrea să citesc să îmi exprim mai bine emotiile / sentimentele...
As prefera să citesc orice fel de carte dar să aibă o poveste bună, de preferat drame, si cele bazate pe fapte reale.

| NLS a răspuns (pentru Iulianaiuli78):

Uite aici link catre Mandrie si prejudecata:

https://www.facebook.com/......decata.pdf

Vezi daca e ceea ce cauti.
As avea o lista intreaga, dar celelalte au final nefericit.

| dullcat a răspuns (pentru NLS):

Aveam asteptari mari de la Mandrie si prejudecata, dar m-a dezamagit. laughing In schimb filmele sunt ok.

| NLS a răspuns (pentru dullcat):

Nu pot spune ca e cartea mea preferata, prefer dramele.
Dar a adăugat abia la sfârșit ca și ei ii place genul acesta, asa ca n-am pus pe tava Thomas Hardy și altii.

| PresedintePiatra a răspuns:

Biblia