| anonim_4396 a întrebat:

Care este cea mai frumoasa carte pe care ai citit-o?
Despre ce este vorba, cate volume are happy?
funda

Răspuns Câştigător
| Kasia a răspuns:

Cartea cea mai frumoasa pe care am citit-o pana acum este "Cei cinci purcelusi"-Agatha Christie.
Este o singura carte si are putine pagini-maxim 300 nu mai tin minte exact.
Cum este vorba despre Agatha Christie este clar ca e vorba despre o crima.
Detectivul Hercule Poirot are de rezolvat o crima facuta in urma cu 16 ani insa de data aceasta nu are de gand sa pedepseasca adevarul ci doar sa descopere adevarul deoarece o scrisoare lasata in urma arata faptul ca adevarul a fost descoperit atunci.
Acesta cerceteaza terenul mergand la detectivii care s-au ocupat atunci de caz si ajune la cinci suspecti care erau in acel moment in casa si ar fi putut comite crima-de aici vine si titlul-cei cinci purcelusi.
Imi place cartea pentru ca, la fel ca si celelalte semnate A.Christie te face sa crezi ca fiecare dintre personaje ar putea fi criminalul insa finalul e surprinzator, ceva la cre nu te-ai fi asteptat niciodata.
Nu iti spun mai multe pentru ca ar fi bine sa o citesti tu si sa ii descoperi farmecul.
Descrierea oficiala a cartii:
Descriere: Hercule Poirot se afla in fata unui nou mister: de data aceasta, trebuie sa descalceasca itele unui caz de crima vechi de 16 ani. Atunci, Caroline Crale a fost condamnata la moarte pentru uciderea sotului sau, excentricul artist Amyas, totul fiind considerat o crima pasionala. Acum insa, Lucy, fiica ramasa orfana, vrea sa descopere ce s-a intamplat cu adevarat in ultimele clipe din viata parintilor ei, convingandu-l pe Poirot sa-i dea o mana de ajutor. Si lucrurile sunt cu atat mai complicate cu cat exista nu unul, ci cinci posibili criminali.

Cartea merita citita, eu am citit-o in 2 zile pentru ca nu am mai putut astepta sa vad ce s-a intamplat cu adevarat. Sper ca te-am ajutat si te-am facut curioasa.

| anonim_4396 explică (pentru Kasia):

O vreau neaparat...:X!

| Kasia a răspuns (pentru anonim_4396):

O gasesti in Kaufland sau prin librarii 20 si ceva de lei.big grin

| anonim_4396 explică (pentru Kasia):

Pai am sa o cumpar...ca in biblioteca nu am sanse sa o gasesc laughing la ce e acolo
:*

| Kasia a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,nu cred ca se gaseste.

15 răspunsuri:
| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Salutare! Colt Alb, este vorba despre un pui de lup, si are 266 pagini

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Harry Potter, cred ca nu mai ai nevoie de explicatii pentru el... este o carte geniala, are 7 vol. Ce varsta ai?

| Euletitia a răspuns:

Buna! Romanulmeu preferat este "pe aripile vantului"- Margaret Mitchell, are doua volume, insumand vreo 1200 de pagini. Prezinta viata lui Scarlet O'harra, povestile ei de dragoste, k dar si razboiul de secesiune, care are drept rezultat eliberarea sclavilor negri din america de Sud sivenirea la putere a unui guvern yankeu, fapte ce vor destabiliza dfeintivsudul conservator. Roamn de dragoste, de viata si istoric, opera lui Margaret Mitchell este o adevarat capodopera ce trebuie sa o citeasca orice lector pasionat. Ti-o recomand din suflet. O zi frumoasa!

| thewomaninwhite a răspuns:

Mizerabilii de victor hugo are trei volume este vorba despre viata unui om numit jean valjean http://ro.wikipedia.org/wiki/Mizerabilii

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Dracula, un volum
Cei trei muschetari, 2 volume

| olivikkka a răspuns:

Am asteptat destul, este o poveste de dragoste mie personal mi-a placut mult

| marciana a răspuns:

Harry Potter.Cred ca ai auzit de el.Cartea are 7 volume.Este vorba de un baiat vrajitor al carui nume este si titlul cartii.Parintii lui au fost omorati de un vrajitor numit Cap-de-mort, cand el avea un an.Tot in acel timp a incercat sa-l omoare si pe micul Harry cu vraja Avada Kedavra, dar nu a reusit, Harry ramanand cu o cicatrice in forma de fulger pe frunte.Astfel a fost trimis sa traiasca cu unchiul, matusa si varul lui, niste Incuiati, adica oameni care nu stiu sa faca vraji.
La 11 ani s-a dus la Scoala Hogwarts, ce-i invata pe vrajitori cum sa-si stapaneasca magia si cum s-o foloseasca.
De-a lungul anilor petrecuti la Hogwarts, Harry si-a facut multi prieteni, intre care Ron si Hermione.De asemenea, s-a duelat de mai multe ori cu Cap-de-mort, invingandu-l in cele din urma.

| ladyalexan a răspuns:

Atherton, Casa Puterii - Patrick Carman,este o carte interesanta unde este vorba despre un baiat care locuia la o livada a unui vecin care si-a adus aminte ca atunci cand era foarte mic,un om i-a zis ca va gasi pe stanca ceva,apoi a gasit o carte in care scria despre modificarile athertonului,lumea in care traia fiind un fel de titirez, jos desertul, sus locul in care traia, si sus era casa puterii unde locuia un prieten apropiat al acestuia(acestia s-au gasit atunci cand Edgar, personajul principal a incalcat regulile care impun ca nu ai voie sa te duci dintr-o parte in alta), este o carte fenomenala din punctul meu de vedere.La sfarsit arata ca mai exista volume dar nu stiu exact catehappy

| bobolina27 a răspuns:

Singur pe lume de Hector Malot.Este vorba despre un baiatel, este prezentata viata lui. big grin

| GigleFronte a răspuns:

Coliba unchiului Tom, un volum, de 500 pagini