| KapshunikaViorika1994 a întrebat:

care este scriitorul preferat al vostru din Romania?
Mihai Eminescu? Ion Creanga? Petre Ispirescu? s.a.m.d
Ce carti ati citit? Daca as vrea sa cumpar o carte de literatura romana, ce carte imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| lavynya18 a răspuns:

Scriitorul meu preferat roman este mihail drumesc.nu este foarte cunoscut dar are 3 romane de dragoste incredibile de frumoase:invitatie la vals, scrisoare de dragoste si elevul dima dintr-a saptea. daca esti o fire mai sensibila o sa si plangi putin cand le citestibig grin.si imi mai place george bacovia si Mihai Eminescu. poeziile lor ating exact acolo unde treuie.

| KapshunikaViorika1994 explică (pentru lavynya18):

Hmm..nu cunosteam deloc Mihail Drumesc dar cred c-o sa-l citesc, imi ai dat un sfat foarte bun! Cat priveste limba romana, ce limbaj foloseste Mihail Drumesc? In alte cuvinte, limbajul lui este la fel de greu ca al Eminescu?
Iti pun intrebarea aceasta pentru ca sunt straina si as vrea sa citesc o carte de literatura romana dar sa nu fie prea grea! multumesc

| lavynya18 a răspuns (pentru KapshunikaViorika1994):

Nu este foarte greu de citit, iar limbajul este usor de inteles.eu am inceput cu invitatie la vals

| KapshunikaViorika1994 explică (pentru lavynya18):

Multumesc, am comandat chiar acum elevul dima dintr-a saptea. sper sa fie o carte frumoasa!
iti multumesc pentru raspuns!

| lavynya18 a răspuns (pentru KapshunikaViorika1994):

Este foarte frumoasa, doar ca este putin cam trista

| lincourt a răspuns (pentru KapshunikaViorika1994):

Trebuie neaparat sa ti-l recomand pe Eliade! mai ales prozele lui fantastice....pe mine cel putin Domnisoara Christina m-a vrajit. Ah, si mai e si SSSSSarpele tot de Eliade rolling on the floor

18 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Radu Tudoran, Ileana Vulpescu, Rodica Ojog-Brasoveanu.

| Woodenpints91 a răspuns:

Cu literatura română, nu mă înţeleg prea bine. Nu-mi plac scriitorii români, că au o doză mare de pupincurism patriot în ei.
Dar să zicem că-l aleg pe Bacovia.

| Euletitia a răspuns:

Buna! Mie im plac foarte mult dintre prozatorii romani Mihail Drumes(romanul sau "Elevul Dima dintr-a saptea" e abslut incantator), Mircea Eliade si Cella Serghi. Bravo, scrii foarte corect romaneste, nu se cunoaste ca esti straina, apri a avea un vocabular destul de bine dezvoltata si unele cunostinte de literatura romana.AS putea spune ca ai o exprimare mult mai buna decat a multor adolescenti romani. iti doresc lectura placuta si numai bine!

| GregHouse a răspuns:

Scriitorul meu favorit e Mircea Eliade.
Insa daca ar fi sa-ti recomand o carte, as spune Octavian Paler - "Viata pe un peron".
Sanatate!

| Indestructible a răspuns:

Cristina Nemerovschi.

| Morrigan a răspuns:

Incearca profesionistul de george arion thinking

| KapshunikaViorika1994 explică (pentru Morrigan):

Despre ce vorbeste in general?

| Morrigan a răspuns (pentru KapshunikaViorika1994):

Pai e un tip Andrei Mladin, ziarist, care ajuta la investigarea unei crime incercand sa afle cine e adevaratul faptas, deoarece politia suspecteaza persoana gresita iar el gasise un indiciu pe care nu il observase nimeni iar un altul care a fost inteles gresit. asta e foarte pe scurt zis, pentru ca nu vreau sa incep sa ti-o povestesc laughing merita citita. e o carte mica, usor de citit, plina de umor, actiune si suspans.

| ThePerfictionIsADream a răspuns:

Iti trebuie o carte scrisa de g calinescu istoria si literatura limbii romane care include toate povestile, basmele si romane romanesti. costa aproape 350 ron

| RalucaH24 a răspuns:

Mihail Drumes :X.Iti recomand Elevul Dima dintr-a VII-a.E foarte frumoasa.Sau Mircea Eliade.Nunta In Cer.

| tearsforfears667 a răspuns:

Scriitorul meu preferat este de fapt o scriitoare: Cristina Nemerovschi, pentru cele doua carti geniale ale sale, Sange Satanic si Pervertirea.

De ce imi place? Pentru ca stie sa imbine umorul (uneori, negru si cinic) cu sensibilitatea, personajele incitante cu intamplari la limita... Imi place ca abordeaza teme ca iubirea, moartea, autenticitatea, nebunia, arta fara ca romanele ei sa devina plictisitoare, asa cum se intampla la alti autori. Fata asta are un umor care te termina, te face sa razi in hohote, dupa care iti livreaza profunzime si filozofie, totul foarte natural, firesc, elegant.

Recomand Sange Satanic oricarui tanar lipsit de prejudecati si ipocrizie care vrea sa afle mai multe despre el insusi si lumea in care traieste. E o carte despre revolta si despre nebunia de a fi mereu tu insuti, fara falsitate, mai presus de orice.

| BadGirlAndra a răspuns:

Mie imi place Mircea Eliade "Nopti la Serampore", "La tiganci" in general imi place proza fantastica happy (desi sincera sa fiu nu prea citesc scriitori romani). Dar in materie de poezii imi place Bacovia si Eminescu. tongue