| calutulfericit a întrebat:

Cand se inlocuiesc la limba si literatura romana, basmele lui Petre Ispirescu cu biblia?happy

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Poate ar trebui să înlocuiască biserica biblia cu basmele lui ispirescu și să țină slujbele din ele, că mare diferență nu-i.

54 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ar fi ceva. Petre Ispirescu e cunoscut national. Biblia e la nivel internațional. E o mica-mare diferență.

| calutulfericit explică (pentru cristi202):

Poate asa cunoaste lumea din Romania, mai bine basmele lui Miezo.

| Davyd2001 a răspuns (pentru calutulfericit):

Ce ți a făcut ție Dumnezeu de vorbești asa?, nu ai ce ți ai dorit? Pai. asta nu e problema lui Dumnezeu, pentru ca : Voi poftiți și nu aveți; ucideți, pizmuiți și nu izbutiți să căpătați; vă certați și vă luptați și nu aveți, pentru că nu cereți. Sau cereți și nu căpătați, pentru că cereți rău, cu gând să risipiți în plăcerile voastre.
Iacov 4:2‭-‬3, știu ca ești nefericit, asa ca te indemn sa ii fi mulțumitor Domnului pentru ceea ce ți a dăruit în fiecare zi, nu mai fi supărat pe Dumnezeu pentru ca nu El este de vina și nu El e responsabil pentru deciziile pe care tu le ai luat, ai stat în rugăciune și I ai cerut Domnului sa îți vorbească prin cuvânt? Dacă nu, Sa ști ca Domnul așteaptă sa vorbești cu El. sa îi spui durerea ta în rugăciune, să îți deschizi inima înaintea Lui și El o sa te ajute sa înțelegi care este voia Lui!

| calutulfericit explică (pentru Davyd2001):

"Ce ți a făcut ție Dumnezeu de vorbești asa?, nu ai ce ți ai dorit?"-nu are ce sa mi faca un personaj imaginar din basme laughing laughinghee hee

| cristi202 a răspuns (pentru calutulfericit):

Zici așa pana... ți-o face. Cind ti-o va fi făcut, vei zice: "Exista Dumnezeu!" Dar atunci s-ar putea să fie prea târziu, căci devii calutulnefericit

| calutulfericit explică (pentru cristi202):

Minciuna mare are picioare destul de lungute, dar comparativ cu istoria omenirii tot scurte sunt.Cand o s aintelegeti ca e DEJA DEMONTATA RELIGIA VOASTRA.De cate ori trebuie sa repet ca papagalul acelasi argument si cat de jos trebuie sa cobor nivelul de predare, pentru a putea sa intelegeti?))

| cristi202 a răspuns (pentru calutulfericit):

"DEJA DEMONTATA RELIGIA VOASTRA"
Argumente? Asta nu e un argument, e o simpa afirmatie.

| calutulfericit explică (pentru cristi202):

Citeste de pe site, argumentul meu referitor la un homosapiens, cu 170 000 de ani mai batran decat Adam(primul om cica), si ai sa vezi ca biblia nu zice adevarul inca de la inceput.
E tarziu si chiar nu am chef sa scriu juma de pagina, sper ca ma poti intelege?happy

| cristi202 a răspuns (pentru calutulfericit):

Care site?
Si daca homosapiensul tau a fost o simpla maimuta? Nu ne inrudim noi cu ele happy?
Pentru mine e devreme, abia ce m-am sculat happy. Asta nu e un argument, ca e tirziu. Cam asa faceti toti care va opuneti religiei, vorbiti, dar cand e vorba de argumente, va fofilati. Eu astept. Timpul nu a intrat in sac. Abia a inceput o noua zi. Si vor mai fi si altele.
Deci, daca ai facut o afirmatie, argumenteaz-o, chiar daca iti ia o jumatate de pagina. Fa-o miine, daca e tirziu acum. Daca nu, poiimiine. Dar fa-o.

| calutulfericit explică (pentru cristi202):

"TPU"
"Si daca homosapiensul tau a fost o simpla maimuta? Nu ne inrudim noi cu ele happy?"-Dragul meu antropologi de renume,(nu atei) sustin ca homosapiens e om modern, in unanimitate, era la fel de modern ca si Adam.

"Cam asa faceti toti care va opuneti religiei, vorbiti, dar cand e vorba de argumente, va fofilati. Eu astept. Timpul nu a intrat in sac. Abia a inceput o noua zi. Si vor mai fi si altele."-cu siguranta ai schimbu 3, esti miner? toata stima daca da, dar doar din punctul de vedere al meseriei toata stima. Vrei o argumentatie acum? Ca ti o fac zi da sau nu

| calutulfericit explică (pentru cristi202):

Buun deci.
O sa incerc sa nu evit niciun detaliu, argumentat si daca ai un contraargument buuun, eu SUNT DISPUS SA MA SCHIMB.

| cristi202 a răspuns (pentru calutulfericit):

Nu sunt schimbul trei, nici miner happy. De regula, la ora asta ma culc. Dar acum m-am culcat mult mai devreme, si acum nu pot dormi. Si uite ca am gasit pe cine sa stresez happy.

| Davyd2001 a răspuns (pentru calutulfericit):

Nebunul zice în inima lui: „Nu este Dumnezeu!" S-au stricat oamenii, fac fapte urâte; nu este niciunul care să facă binele. Domnul Se uită de la înălțimea cerurilor peste fiii oamenilor, să vadă de este vreunul care să aibă pricepere și care să caute pe Dumnezeu. Dar toți s-au rătăcit, toți s-au dovedit niște netrebnici; nu este niciunul care să facă binele, niciunul măcar. Și-au pierdut mintea toți cei ce săvârșesc fărădelegea de mănâncă pe poporul meu cum mănâncă pâinea și nu cheamă pe Domnul? Ei vor tremura de spaimă când Se va arăta Dumnezeu în mijlocul neamului neprihănit. Râdeți voi de nădejdea celui nenorocit…, dar scăparea lui este Domnul. O, de ar porni din Sion izbăvirea lui Israel!… Când va întoarce Domnul înapoi pe prinșii de război ai poporului Său, Iacov se va veseli și Israel se va bucura.
Psalmul 14:1‭-‬7

| calutulfericit explică (pentru cristi202):

Conform ceor 2 mituri biblice de la inceputul genezei, cap 1 respectiv cap 2, care sunt unul si acelasi, primul om BIBLIC a fost Adam.
Geneza 2:4-3:24.

Iar in prima epistola catre corinteni 1 Corintieni 15:45 ": „Primul om, Adam, a devenit un suflet viu."

Acum stim ca Adam a fost primul om al planetei, conform bibliei.
Conform datelor biblice din geneza "Toate zilele lui Adam au fost de 930 de ani".El a fost facut pe pamant a trait pe pamant cu copii si nevasta, a murit pe pamant si a fost in rai, tot pe pamant caci edenul era la heidechel(tigru) si la eufrat.
Asadar timpul lui Adam a fost pamantean.De la Adam la Iisus sunt aproximativ 4000 de ani adunati cu anii de la Iisus ies 6000 cu aproximatie.

Deci un schelet al lui Adam ar avea 6000 de ani vechime.
Problema apare aici.S au descoperit oseminte ale unui om modern(homosapiens ) care are 177 000 de ani.

Cum s-a determinat aceasta varsta? folosindu se datarea radiometrica care e folosita inclusiv in medicina si care da rezultate consecvente.In medicina pentru a determina stadiul unui cancer se dateaza cu elemente radioactive slabe care pot determina corect o varsta de la cateva saptamani la ani.De asemenea pot fi folosite ca si tratamente si preventii.De exemplu cobalt 60 este folosit pentru preventia unei recidive de cancer, iar Thalium 201 poate localiza anumite tumori. Functioneaza in medicina si sunt de incredere, insa cand vine vorba de geologie brusc nu mai sunt de incredere?laughing laughing laughing
Insa elemnte chimice care pot determina varste mari sunt evident cele cu o rata de injumatatire foarte mare.

Ce face datarea radiometrica sa mearga? Pai functioneaza prin acest termen de rata de injumatatire.prin ce? Prin DEGRADARE.
Potasiu 40 se degradeaza in argon 40 si are o rata de injumatatire de 1, 3 milioane de ani. Poate de asemenea determina varste intre 100 000 si 4.5 milioane de ani, adica cam ce ne trebuie noua in povestea asta.

Cum e posibil ca un om la fel de om ca si Adam sa fie mai batran cu 170 000 de ani decat Adam? Ca doar Adam era primul om, dar se pare ca nu e nimic altceva decat o inventie.

| calutulfericit explică (pentru calutulfericit):

Ca o adaugire la ce am zis eu mai sus, la potasiu 40, acesta se degradeaza in argon 40 prin o rata de injumatatire de 1, 3 milioane de ani, si asta inseamna ca dupa 4.5 milioane de ani sa detectezi potasiu 40 e aproape imposibil.

De aceaa pentru varste mai mari se foloseste rubidium 87 care are posibilitate sa dateze obiecte mai vechi de 4.5 milioane de ani.

| calutulfericit explică (pentru calutulfericit):

O mica remarca imi cer scuze 1.3 miliarde nu milioane, scuze din nou, in orice caz potasiu 40 porneste de la 100 000 de ani, deci se poate data scheletul acelui homosapiens cu potasiu 40

| calutulfericit explică (pentru calutulfericit):

Adica potasiu 40 se degradeaza in argon 40, si are rata de injumatatire 1, 3 miliarde de ani, insa fiindca datarea incepe de la 100 000 de ani se poate folosi in acest caz, la acel homosapiens.

De asemenea rubidium 87, dateaza obiecte de peste 4.5 miliarde si aici imi cer scuze, mna lipsa de somn.

| cristi202 a răspuns (pentru calutulfericit):

Asta e un argument usor de demontat.
Ai idee ce inseamna calitatea de Om? Ce inseamna sa fii Om cu adevarat? Un om adevarat are anumite calitati, dupa cum bine stii, care tin mai mult de suflet, de spirit. Nu cred ca are rost sa le enumar, le stii si tu.
Biblia e o carte ce se adreseaza sufletului, spiritului omului. Inainte de orice, chiar daca relatarile ei sunt din istorie, sunt fapte, sunt lucruri concrete, ea se axeaza pe spirit, prin tot ce ofera, arata ceva ce tine de spirit.
Si acum intrebarea mea este: daca Adam a fost primul om cu O mare, care sa fii avut calitatea de om, care sa fii trecut de la stadiul de animal asemanator omului, homo sapiens, la stadiul de om spiritual, care sa aiba un suflet, si un spirit cu care sa discearna binele de rau? Poti nega asta? Ca sa negi, trebuie sa demonstrezi ca homo sapiens a fost in stare sa aiba toate calitatile spirituale ale omului de acum. Care poate fi numit Om.
Ca sunt destui printre noi care se coboara la nivelul de homo sapiens, asta nu denota ca facem parte dintre ei. Doar ca omenirea a decazut.

Stiam ce vrei sa zici. Am habar de datarea radiometrica.

| calutulfericit explică (pentru cristi202):

Nu ai demontat nimic,pentru ca Adam chiar si daca era mai evoluat decat acel homosapiens,este considerat primul om,si de de ce ar exista un om mai putin evoluat decat Adam, inaintea lui Adam?
Fiindca acum intram in evolutionism, iar evolutionismul e negat d ebiblie.

Biblia spune ca primul om nascut a avut toate calitatile enumerate de tine, problema e ca apare acel homosapiens. Dumnezeu e obligat in acest caz sa fie de acord cu evolutia.

Cat despre ce trebuie eu sa demonstrez pai acel homosapiens avea aceleasi calitati ca Adam, vorbea articulat statea in 2 picioare vana si gandea, acu demonstreaza tu ca exista sufletulhappy

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru calutulfericit):

Asa cum am mai spus:Adam a fost primul om SPIRITUAL.Acel Homo Sapiens nu era, cel mai probabil spiritual, ci doar unul din vietatile din categoria animalelor, create inaintea lui Adam si Eva in Gradina Edenului.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru calutulfericit):

"Primul om, Adam, a devenit un suflet viu". Aici e toata chichita, ca n-ai de unde sa stii daca acel homo sapiens avea si el suflet, ceea ce probabil nu avea.

| cristi202 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Afirmatia asta a Bibliei cred ca e cel mai bun argument.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"Zici așa pana... ți-o face. Cind ti-o va fi făcut, vei zice: "Exista Dumnezeu!""

Mdea, Dumnezeu, pisica neagra, vineri 13, etc.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"Argumente?"

Exact asta e problema. Nu are niciun argument viabil.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"...si un spirit cu care sa discearna binele de rau?"

Binele si raul sunt relative.

Decalogul

"Sa nu ucizi."

2 Cronici
"13 si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie."

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

E adevarat ce zici tu, daca eu iti dau in cap sa te fur, e bine pentru mine, dar rau pentru tine. Dar atunci de ce ne mai legam de hotii care jefuiesc? E bine, e rau, ce conteaza?

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"E adevarat ce zici tu, daca eu iti dau in cap sa te fur, e bine pentru mine, dar rau pentru tine."

Nu despre asta e vorba cand spun ca binele si raul sunt relative.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Mai mult de atit.
Nu uit cit traiesc tonul grav cu care colegii de munca povesteau intotdeauna cum un coleg de-al lor, inainte de a ajunge eu acolo, is batea joc de altul credincios, fara motiv, credinciosul fiind om de treaba, respectat din aceasta cauza de ceilalti, si mai apoi a avut parte de un accident urit, o piesa grea de metal s-a desprins din cirligul podului rulant si i-a cazut direct in cap. Pur si simplu i-a crapat craniul, dar a ramas perfect constient. Si, in timp ce il duceau cei de la salvare, tot spunea: "Asta din cauza pocaitului mi s-a intimplat!" Mai apoi, cand si-a revenit, si-a cerut iertare de la credincios, recunscind cit de mult a putut sa greseasca.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

2 Cronici
"13 si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie."

OK, sa vedem.
Ai doua sanse, din perspectiva biblica. Cauti sau nu cauti pe Domnul. Nu il cauti, te indrepti spre iad. Il cauti, te indrepti spre rai. Si atunci, nu mai bine sa mori decat sa ajungi in iad, daca nu il cauti pe Domnul? Moartea nu e oprirea drumului spre iad? Nu poate fi atunci privit ca un lucru bun? Desigur, din perpectiva ta, care zice ca totul se termina la mormint, e ceva cit se poate de rau.
Binel si raul par a fi relative pentru ca nu avem toate datele problemei. Doar Dumnezeu stie ce e bine si ce e rau in mod absolut, pentru ca El cunoaste toate. Noi doar ne dam cu parerea, ce e bine ni se poate parea rau si invers. Si de aici relativitatea.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"...si mai apoi a avut parte de un accident urit, o piesa grea de metal s-a desprins din cirligul podului rulant si i-a cazut direct in cap."

Exista contra exemple in care piesa i-a cazut in cap credinciosului. S-a intamplat din cauza ateului, musulmanului, budistului, etc?! Sau?! In plus, 3/4 din populatie face pipi pe zeul crestin si pe povestea lui. Ar trebui sa cada piese de alea cu miliardele. De fapt nu exista nicio corelatie statistica intre procentul de crestini dintr-o populatie si numarul de accidente de munca.
Faptul ca ala a fost imbecil sa creada ca i se trage de la asta, e alta poveste, Pana la urma, e la fel de probabil ca si posibilitatea sa i se fi intamplat pentru ca o pisica neagra i-a taiat calea cand venea la munca. Bineinteles, ambele variante sunt la fel de imbecile si nesustinute de nimic, dar exista suficient de multi alienati care cred astfel de lucruri.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"Si atunci, nu mai bine sa mori decat sa ajungi in iad, daca nu il cauti pe Domnul?"

Nino, nino!
Tocmai ca in Iad ziceti ca ajungi dupa ce mori. Deci, cu atat mai mult nu e bine sa mori.

"Doar Dumnezeu stie ce e bine si ce e rau in mod absolut, pentru ca El cunoaste toate. Noi doar ne dam cu parerea..."

Pai atunci, avand in vedere ca e un citat biblic, Biblia nu e "cuvantul domnului", ci doar un "dat cu parerea".

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Hei, pe tine nu te-a mustrat niciodată conștiința? Probabil nu știi ce e aia.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

Ba da, doar ca uneori m-a mustrat pentru ca n-am facut niste lucruri total necrestinesti. Ce legatura are constiinta cu spiridusii tai?!

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Aha, te-a mustrat pentru ce nu ai făcut... Ce conștiința ai?

Pai are, că batjocorirea aduce cu sine, daca e recunoscută, mustrari de conștiință. Tipul ăla a avut mustrări de conștiință, și a recunoscut judecata lui Dumnezeu venită asupra lui.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

Cand bati campii, nu e de mirare ca esti luat la misto. Acum nah, daca si celalalt era suficient de alienat incat sa-si imagineze ca s-au razbunat spiridusii pe el, merita si el luat la misto.

| calutulfericit explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Pai având în vedere ca era tot om, da avea suflet și animalele în mod normal ar trebui sa aibă suflet.

| calutulfericit explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Ce categoria animalelor, daca era om modern? laughing laughing
Ba îmi place de tine un noname care se pune în fata decizii unanime a oamenii de știință ca homospiens e om modern. Ai dovezi ca acel homospiens nu avea suflet?
De fapt eu vreau sa vi cu dovezi ca exista suflet.

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

Dap, corect, si eu sunt dispus sa urmez Cuvantul lui Dumnezeu, dar nu Biblia, Coranul si alte prostii ca ele. Pana acum Dumnezeu nu mi-a zis absolut nimic, deci nu vrea nimic de la mine. In general, sunt de parere ca Dumnezeu nu vorbeste cu oamenii.

| calutulfericit explică (pentru doctorandus):

Deist.Respect.

| doctorandus a răspuns:

Biblia BOR fiind tradusa intr-o limba greu de inteles, ar fi droaie de repetenti la limba si literatura romana.

| sierra1 a răspuns:

Dragă căluț, ne-am dori să nu se intâmple asta, niciodată

| calutulfericit explică (pentru sierra1):

Draga Sierra1, pune punct la sfârșit de propozitie. laughing

| calutulfericit explică (pentru sierra1):

Încă ceva draga Sierra1, nu mai vorbi in numele tuturor userilor de pe acest umil forum. happy

| sierra1 a răspuns (pentru calutulfericit):

Vaaaai, mulțumesc pentru îndrumarea-ți prețioasă!

| sierra1 a răspuns (pentru calutulfericit):

Nu dragă căluț, nu vb in numele nimănui - era vorba de eu insămi și de mine

pese - umil ești tu, nu forumul!

| calutulfericit explică (pentru sierra1):

Sigur era vorba de tine insuti de folosesti pluralul.laughing laughing laughing
"Dragă căluț, NE-AM dori să nu se intâmple asta, niciodată".

"era vorba de eu insămi și de mine

pese".

| sierra1 a răspuns (pentru calutulfericit):

Ideea era (și e trist să n-ai priceput esența) - de ce dreak ai băga religia mai adânc in școală?

| calutulfericit explică (pentru sierra1):

Nu sunt filozof asa mare ca tine lord sierra1, nicidecum nu ma pot ridica la maretia limbajului tau codificat.Ma gandeam ca ai inteles tu sensul intrebarii mele care era clar o incadrare a bibliei la nivel de basm si ca ar trebui sa fie studiata ca un basm nu ca o realitate.Insa asa se intampla cand esti pensionar cu prea mult timp liber. Pupic.

| sierra1 a răspuns (pentru calutulfericit):

Dragă căluț (ne)fericit, se pare. Dai pe lângă deși dai in toate direcțiile. N-ai nimerit nimic, de nici o culoare. E explicabil din moment ce vorbești in dodii (citeste: ambiguu) și te ințeleg, preocuparea ta majoră e alta:

https://www.tpu.ro/......a-aceasta/

succes mai departe!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are rost să înlocuiești un basm cu alt basm.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu are niciun sens, Biblia este literatura Ebraică, nu română.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Cand o sa moara toti prostii din univers(niciodata)