| Gabriella005 a întrebat:

Buna dimineata, TPU! Lucrez ceva suplimentar la lb. romana si am o mica nelămurire: cuv. "nins" este cuvant de baza? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| AlbertDaniel a răspuns:

Nins este cuvânt de bază, exact cum ai zis; radicalul este''nin'':ninge, ninsoare, etc.

2 răspunsuri:
| hanna1984 a răspuns:

Cuvantul nins ca parte de vorbire este verb.
ex: A nins ieri seara. (verb)
"nins" insa nu este cuvantul de baza.
Cuvantul de baza trebuie sa fie cuvantul din care se pot forma/ naste alte cuvinte asemanatoare.
Asadar cuvantul de baza de la care s-a format cuv. "nins" este verbul "a ninge" => "nins" nu este cuvant de baza.
Funda?

| hanna1984 a răspuns:

Nins nu este cuvant de baza.
Cuvantul de baza trebuie sa fie cel din care se nasc/reies alte cuvinte.
Asadar cuvantul de baza de la care s-a format cuv "nins" este verbul "a ninge".
=> nins nu este cuv de baza