| leopardul92 a întrebat:

Bună dimineața TPU. O mica nelămurire am. Dacă cumpăr licență pentru win10, pot sa activez Windows-ul cu o singura cheie pe cele doua laptopuri pe care le dețin? Am win10pro mai exact. Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Pentru ca TPU e batut in cap si nu ma lasa sa postez direct explicatia (probabil unul din cuvinte e in lista lor neagra), citeste aici singur (asa ceva iti trebuie pentru ce vrei tu):

https://www.techopedia.com/definition/27391/multiple-activation-key-mak

22 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt mai multe tipuri de licente. Pentru cazul tau este importanta una singura: Retail FPP (Full Packaged Product). Aceasta permite licentierea pe mai multe calculatoare si gata.

| flixbuster a răspuns (pentru Salontanul):

FPP se poate MUTA de pe un calculator pe altul dar poate fi folosita la un moment dat pe un SINGUR calculator.

OEM e "legata" de calculatorul pe care vine si moare odata cu el.

| Salontanul a răspuns (pentru flixbuster):

Se pare ca ai dreptate in prima parte! De OEM nu stiu de ce te-ai legat! Eu n-am zis nimic de aia pentru ca stiam ca nu se poate folosi pe altele!

| Salontanul a răspuns (pentru flixbuster):

De aia am trecut eu (de ani de zile) pe Linux. Sa nu mai aud de licenta. Am un Windows 10 cu licenta dar nu-l folosesc. Sa se duca la naiba cu licenta lor!

| flixbuster a răspuns (pentru Salontanul):

OEM-ul l-am mentionat pentru restul lumii happy
Ideea era sa se inteleaga diferentele dintre cele doua licente.

| flixbuster a răspuns (pentru Salontanul):

Da, subscriu la treaba cu licenta de Linux - bine, mai putin RHEL, SLES si altele asemenea. Surpriza e ca (mai recent) Oracle Linux (clona RHEL) este gratuita big grin - bine, cheia e in ultima propozitie - support contracts. Pentru cine nu e familiar cu Oracle, astia ar vinde-o si pe mama lu' Larry pentru niste bani, au cohorte de racketi IT si avocati care numa' vaneaza clientii pentru incalcarea contractului de licenta si ii ameninta cu procese (mai nou ii pun sa cumpere servicii de cloud pentru settlement).

Unlike many other commercial Linux distributions, Oracle Linux is easy to download and completely free to use, distribute, and update. Oracle Linux is available under the GNU General Public License (GPLv2). Support contracts are available from Oracle.

Iar Microsoft au cursuri speciale doar pentru si specialisti doar in licentierewinking

| Salontanul a răspuns (pentru flixbuster):

Ai incercat Oracle Linux? Cum este?

| flixbuster a răspuns (pentru Salontanul):

Exclusiv pentru server. Oracle scoate multe pachete din cele necesare pentru a face un workstation rezonabil (ce am descoperit rapid e ca LibreOffice lipseste din repo-urile Oracle) si care apar in RHEL (si care si asa are putine pachete si versiuni mai vechi decat alte distributii mai desktop-oriented). Sincer, decat Oracle Linux, mai bine CentOS din care cu EPEL si RPMFusion scoti un workstation ok. Dar personal nu ma dau in vant dupa GNOME (care este singurul DE suportat oficial in lumea RHEL + clone) ci prefer XFCE, pentru mine ideal fiind Xubuntu.

| Salontanul a răspuns (pentru flixbuster):

Multumesc!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am uitat sa precizez ca o asemnea licenta este foarte scumpa putand depasi 900 lei. Mai este o solutie: mai multe licente ieftine: https://bit.ly/3giMaVn
sau: https://bit.ly/30fHhHh

| Wr3nch a răspuns:

Nu, ai nevoie de o cheie MAK, (explicatia in linkul lui Flix), care e scumpa si de obicei pentru persoane juridice. Cumpara doua chei de windows 10 pro si iesi mai bine.

| cristimihailov a răspuns:

Poate cel mai bine ar fi sa mergi la munca si sa iei de acolo o licenta oem si gata. Stickerul de pe spatele calculatorului sau dai jos o aplicatie care sa ti-l citeasca. Calculatoarele mai noi nu il mai au vizibil.

| flixbuster a răspuns (pentru cristimihailov):

Daca am nevoie de niste bani, pot sa vin la tine acasa sa ma auto-servesc?winking

| cristimihailov a răspuns (pentru flixbuster):

Anunta-ma cand sa fac o asigurare...

| flixbuster a răspuns (pentru cristimihailov):

Strict tehnic vorbind, ce te face sa crezi ca serial-ul furat de pe unitatea de la munca (si care este activat deja pe server-ele MS) se va activa cu succes acasa? Faci o mica inginerie sociala si suni la Microsoft la suport si il dezactivezi pe cel de la munca, sau cum? Adminii de acolo nu se vor prinde?

| cristimihailov a răspuns (pentru flixbuster):

Tehnic vorbind pentru ca este o chestie in general un serial OEM. Si vine activat pentru mai multe calculatoare.

Iar pentru tine, o persoana fizica, nu cred ca vreodata o sa iti bata BSA-aul la usa sa te intrebe de sanatate.

Aia se duc la firme ca sa ia banii, nu la persoane individuale. In istorie au existat cateva exceptii, dar pesonajele alea faceau trafic greu de soft piratat.

| flixbuster a răspuns (pentru cristimihailov):

Cu BSA-ul ai dreptate, cu OEM-ul nu. Tocmai despre asta a intrebat original poster, despre o cheie cu activari multiple (si care e MAK). S-a scris si despre ce e OEM pe fir - este o cheie legata de un singur calculator si netransferabila.

| cristimihailov a răspuns (pentru flixbuster):

E chestie de licentiere, pe volume, etc. E un subiect destul de complicat.

| PainTech a răspuns:

In mod normal o cheie e pentru un singur calculator.

Vezi ce a trimis flixbuster.

| GPA a răspuns:

Nu poți. O singură licență OEM pentru Windows 10 poate fi activă pe același sistem, același HID (hardware ID) chiar dacă reinstalezi sistemul.
Poți folosi o singură licență pentru unul dintre laptopuri, însă nu poți să activezi sisteme diferite cu aceeași licență. Dacă dorești să activezi W10 pe ambele laptopuri, ai nevoie de două licențe.

Prin urmare :
1 key = 1 device/system/Build/computer

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa fie in regula daca te inregistrezi cu identitatea ta, mailul tau etc, de la tine de acasa. Daca stii engleza, intreaba la Microsoft sa iti spuna ei ce sa faci, nu te lua dupa ce scrie oricine de pe internet.

| flixbuster a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca Microsoft are suport telefonic in limba romana de muuulti ani. Ai sunat vreodata la ei? Ca eu am vorbit de multe oriwinking