Întrebare recomandată | SupradozăăDeCrazy a întrebat:

Eram nehotărâtă de ceea ce vreau să citesc în vacanţă şi m-am gândit că aş putea citi Mizerabilii de Victor Hugo. Pentru cei care aţi citit: Cum vi s-a părut romanul? E interesant? Ştiu că este şi ecranizare, dar nu am văzut-o.

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna! "Mizerabilii'' este o adevarta capodopera a literaturii universale, un roman complex, in 3 volume ce insumeaza peste 1000 de pagini, ce abordeaza o varietate de teme:viata unui om condamnat dintr-o eroare la 19 ani de inchisoare-Jean Valijean si implicatiile detentiei asupra destinului sau, iubirea materna si sacrificiile unei mame pentru copilul ei -cele ale lui Fantine pentru Cossette, crestinsimul si virtutile acestuia-modul de viata, bunatatea si milostenia episcopului Bienvenu Miryel, precum si strictetea vietii maicilor din manastirea unde ajung Cossette si Jean Valijean, istorica-disputele politice, revoltele, iubirea pura, adolescentina si casatoria-relatia dintre Cossete si Marius etc.Ti-l recomand, este unul dintre cele mai bune romane pe care le-am citit! Lectura placuta si o seara faina!

| SupradozăăDeCrazy explică (pentru Cameliapantiru):

Mulţumesc mult! Deja am început să îl citesc happy.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca nu e atat de contemporan-izbitor cu supe la plastic carnuri t shirturi ghene de gunoi margarina pe paine si muci pe cat e mizeria de fapt, sugerata de titlu.
cred mai degraba ca ar descrie cum arata un nas in 2 pagini

| didi2802 a răspuns:

Depinde de gusturi...mie una mi-a placut foarte mult Mizerabilii si am citit-o cand aveam 14 ani.

| BrownyBrown55 a răspuns:

Nu te uita la ecranizare, mai intai citeste, vei ramane profund emotionata. Nu am citit toata cartea ci doar o parte structurata in Gavroche si Cosette. Vei ramane impresionata de curajul si patriotismul lui Gavroche si de cat de rau poate fi tratata o fetita Cosette care in cele din urma este luata de o persoana si se pare ca desi si-a trait copilaria in saracie ea a facut parte dintr-o familie bogata.