| anonim_4396 a întrebat:

Imi recomanda si mie cineva cateva carti de psihologie pentru incepatori? Vreau sa invat cateva chestii despre acest domeniu, o sa ma ajute in viitor. Nu neparat carti, si site-uri online m-ar ajuta. Multumesc mult!

3 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Psihologia este cea mai pangarita stiinta. Ea trebuie sa fie perfect logica si perfect explicabila. Foarte multe informatii sunt eronate. Teoriile idealiste sunt bazate pe observatii superficiale. Citeste-l pe Daniel Goleman. In psihologie nu trebuie sa pleci de la nimic. Trebuie sa observi absolut tot, pas cu pas, fara nicio prejudecata.

| Blackrose4 a răspuns:

Bună!
Aici găseşti câteva cărți de psihologie, poate te inspiră:
1. http://www.librarie.net/......Kabat-Zinn
2.  http://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?t=Psihologie&filter_dep=1

Şi aici este site-ul "despre suflet":  http://www.despresuflet.ro/

Psihologie umană. http://m.business24.ro/......ne-1490566

| yosara a răspuns:

Buna! Stiu ca vor fii unele mesaje mai utile dar scriu si eu ca sa nu stau degeaba. As putea sa iti zic niste titluri, nu stiu daca o sa iti placa, asa ca te invit pe elefant.ro. Au o sectiune cu "lecturi motivationale" ce include carti psihologice, dezvoltare personala si cateva funny. Daca nu vrei sa cheltui, le cauti prin biblioteci. poti incerca "forta gandirii pozitive", "cum sa ne exprimam emotiile si sentimentele", "lectii din scoala vietii", "exercitii de meditatie pentru depasirea depresiei", "eliberarea de jocurile mintii" si multe altele de la PP(psihologia practica) si nu numai, care o sa te ajute sa descoperi incet incet care e treaba cu psihicul tau si a celor din jur. Nu trebuie sa fii expert ca sa le citesti, sa le intelegi si sa te dezvolti in acelasi timp...o sa te ajute si povestile altor oameni care au trecut prin niste incercari mai dificile decat noi, sa privesti in ansamblu si sa vezi ca e un singur final, si ca tot ce trebuie sa faci e sa gandesti simplu si sa te distrezi si vei incepe sa profiti de faptul ca inca ai dinti in gura, uite asa vei afisa un zambet laaarg, te vei satura de aumite sfaturi si clisee si vei incepe sa traiesti detasat si cu adevarat.
Un bloggar care scrie despre dezvoltare personala este Cristi F. Stefan, mai e un site "mayhem.ro"(autorul e Leo) ambii au scris cate o carte...sau doua. Una dintre ele: "Dincolo de motivatie" se gaseste si in format pdf, adica o descarci pe pc si citesti, eu am devorat-o pe nerasuflate, nu am dormit o noapte si la final i-am si scris autorului, sa-i mulumesc ca exista. (era vreo 3-4 dimineata). Cealalta se numeste "Simplu", nu am citit-o.

In principiu citeste ce-ti pica la mana, nu neaparat ce am scris eu pe acolo, cauta titluri care te atrag, ca asa prinzi drag. Ai grijade tine, si lectura placuta sa ai, te pupacesc. :*