| bogdan72 a întrebat:

Vreau sa invat greaca veche. Imi puteti recomanda niste site-uri/carti/cursuri (online sau scrise) care ar putea sa ma ajute?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://greaca-veche.xhost.ro/

5 răspunsuri:
| Estera123 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa iti faci un abonament la bibiloteca. Pe net, nu prea gasesti.
Daca stai in Bucuresti, iti poti face abonament la Biblioteca Nationala gratis. De fapt, oricine, din orice zona sau oras isi poate face, dar nu cred ca iti e atat de simplu sa vii in Bucuresti doar ca sa citesti.

| bogdan72 explică (pentru Estera123):

Pot sa merg la Biblioteca Judeteana din Constanta. Trebuie doar sa imi vizez permisul. Ideea era daca ai putea sa imi recomanzi niste titluri.

| Sofronie_Lexu_1992 a răspuns:

Recomandabil cauta un dex ro-gr/ gr-ro, si cauta si un dictionar audio
Asta ar fi cel mai simplu... Dai fuda?

| bogdan72 explică (pentru Sofronie_Lexu_1992):

Ma indoiesc ca exista dictionare audio. In general ele exista pentru limbi vorbite, greaca veche si Koine (Greaca comuna) nu mai sunt vorbite din 300 i.Hr, respectiv 300 d.Hr.

| AnoniMISS a răspuns:

Eu sunt moldoveanca, dar am invatat la Grecia. Greaca veche sa incata incepind cu clasa a 7-a. Ar fi bine sa inveti greaca contemporana si apoi greca veche (antica, cum se mai zice).Fii pregatit caci nu-i usor. Succese!