| Christiana03 a întrebat:

Bună prieteni de pe TPU!
Aş vrea să primesc nişte recomandaţii utile de la voi cu cărţi interesante.Vă rog mult! Chiar am nevoie de carţi bune!

11 răspunsuri:
| Aimèeeee a răspuns:

Descult, Invitatie la vals.

| MariusGomoi a răspuns:

Incearca Caprice Crane-Vai ce-am uitat!

| AndrrreaDeea a răspuns:

Zece negri mititei-Agatha Christie
Craciunul lui Poirot-Agatha Christie
Moarte pe Nil-Agatha Christie
Misterul crimei fara cadavru-Agatha Christie
Alchimistul -Paolo Coelho
Invitatie la vals de de Mihail Drumes
Testamentul incasului-Karl May
Ion-Liviu Rebreanu
Mataniile-Florence L.Barclay(nu este un roman religios, ci este o poveste de dragoste)

| droid96 a răspuns:

Mie imi place sa citesc fictiune, fantezie, fantastic, thriller si horror. Din ce am citi pana acum, mi-au placut in mod special:
Alchimistul (Paolo Coelho)
Fortareata Digitala, Simbolul Pierdu (Dan brown)
M-am hotarat sa devin prost (Martin Page)
Seria Jocurile Foamei, de suzzane Collins
Seria Harry Potter, de J K Rowling
Seria Eu sunt numarul patru, de Pittacus Lore
Cei 3 muschetari, si Contele de Monte Cristo, de Alexandre Dumas)
Castelul din Carpati (prima carte citita de mine, acum un an si cateva luni big grin), si Pilotul de pe Dunare, de jules Verne
Misery, si Carrie, de Stephen King
Sfera, de Michael Crichton)
Cred ca ajunge pe momentbig grin. Funda?

| VannyFeiereisz a răspuns:

Dostoievski - Demonii. Insemnari din subterana. Idiotul
Herman Hesse - Jocul cu margelele de sticla. Narcis si Gura de Aur. Lupul de stepa
Oscar Wilde - Portretul lui Dorian Grey
John Fawles - Colectionarul. Magicianul

(Sunt romane de elita, sunt romane care vorbesc despre problemele noastre existentiale si care previn anumite traume, nu sunt romane fantastice cu vampiri si alte clisee de genul acesta. )

| PerianuPaula99 a răspuns:

Invitatie la vals, Jurnalul unui vampir, Caruselul intalnirilor, Dincolo de aparente, Crima si pedeapsa, Singur pe lume.

| Christiana03 explică (pentru PerianuPaula99):

Dar ''Jurnalul unui vampir'' are doar o parte, da? Si daca ai citit-o, imi poti spune daca e interesanta? Am auzit ca e o carte buna.

| didu73 a răspuns:

Buna,uite niste carti care le-am citit recent:jurnalele vampiriloe, academia vampirilor si cercul secret, iti spun sincer ca atunci cand am citit academia erau si nopti in care stateam treza chiar si pana la 3 doar ca sa o pot citi, sa aflu ce se petrece. sper ca te-am ajutat

| IonutzzaRalucutzza33 a răspuns:

Pai una interesanta : Jurnalul unui vampir. Sau de fantezie : "Uglies" al lui Scott Westerfield.E absurd, e distopic.Culmea e ca ne apropiem de un stadiu asemanator cu o perioada speciala din "Uglies".

| elisadragutzica a răspuns:

Pasarea spin, misterele din palatul tarilor, contele de monte-christo, rusoaica, drama elisei. sper sa iti placa, unele sant romantice dar si cu crime.

| missdanger a răspuns:

Caruselul intalnirilor, dincolo de aparente, singur pe lume, la rascruce de vanturi, crima si pedeapsa ti le recomand cu mare drag eu le-am citit si mi-m placut foarte mult! Te pup pa pa :*