| Balonaseplutitoare a întrebat:

Buna seara, urmează sa semnez un contract cu o editura, mai exact Ecou Transilvan, dar in contract nu este nimic specificat de partea pe care o ia editura și partea care i se cuvine autorului, ceva recenzii ale acestei edituri, cine cunoaște? Eu știam ca trebuie sa scrie in contract și despre acest lucru

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu colaborez cu ei de 10 ani. M-au ajutat să mă lansez ca scriitor și au fost și sunt în continuare foarte corecți cu mine.
Dacă dorești discută cu ei deschis și aceste lucruri.

| Balonaseplutitoare explică (pentru sadrian46):

Si la mine este debutul, dar cand am intrebat de aceste lucruri mi s-a spus ca mi le poate trimite pe toate ca ei nu pot garanta ca se vor vinde
Imi pare rau sa spun dar nu conteaza daca se vinde sau nu, tot ar trebui sa scria in contract despre acest lucru, Nu?

| sadrian46 a răspuns (pentru Balonaseplutitoare):

Ei nu se ocupă cu vânzarea. Dta le plătești editarea. Apoi ei ți le editează și ți le tipăresc. Câte exemplare plătești, atâtea primești. Apoi le vinzi d-ta așa cum te pricepi.

| Balonaseplutitoare explică (pentru sadrian46):

Mie mi s-a spus ca o sa mi le publice ei, ca ei o sa pună la ei pe site cartea ca o vor trimite unor librarii, adică mi au spus ca ma vor promova, așa scrie și in contract ca ei ma vor promova, dar nu scrie nimic in legătura cu procentajele

| sadrian46 a răspuns (pentru Balonaseplutitoare):

Repet din nou, ca să înțelegi. Ei nu investesc bani ca să publice cartea dtale. Astfel dacă o vrei publicată prin ei trebuie să le plătești editarea. Dorești un număr de 50 de exemplare, plătești pentru 50, și le ai. Peste acești bani, dta nu datorezi editurii nimic. Acesta este prețul de producție. Acel procentaj al editurii la care te referi ei și-l iau din start, își pun un adaus comercial pe care îl încasează din start de la dta. Apoi cartea este pusă la vânzare la ei pe site la un preț mai mare decât acesta inițial. Tot ce este peste, îți revine ție, dacă cartea se vinde prin editură, și editura îți va transmite acei bani suplimentari. În cazul în care se vinde printr-o firmă de distribuție care le va transmite la librării, firma sau direct librăria își pune un adaus comercial, la care se adaugă un venit pentru dta. De ce nu se pune acesta în contract. Pentru că nu se poate decide din start care va fi prețul de vânzare a cărții. Astfel nu se poate decide, la un volum anume, ce procent din prețul de vânzare final va fi al dtale. Astfel acea parte care îți revine dtale, o veți stabili pentru fiecare lucrare pe care o vei prezenta editurii în parte și va fi alta de la o lucrare la alta. Ei au deja publicate peste 2000 de volume. Așa procedează ei cu toți autorii care apelează la ei.

| omuletulofficial a răspuns:

Sa ceri detaliile astea inainte sa semnezi ceva! te pot trisa la termeni si conditii daca nu le ceriwinking

| Balonaseplutitoare explică (pentru omuletulofficial):

Pai nici nu au trecut chestia asta in contract

| omuletulofficial a răspuns (pentru Balonaseplutitoare):

Evident ca trebuie sa iti spuna la cate carti vandute, ce procentaj iti revine tie si cat le revine lor.
De exemplu la 200 carti vandute, lor le vine 35%, si tie restul, sau depinde de cum impaart ei.

| Balonaseplutitoare explică (pentru omuletulofficial):

Pai in contractul ala nu scrie nimic despre cat la suta ii revine autorului si cat la suta ii revine editurii

| Pnin a răspuns:

90% ia editura in majoritatea cazurilor