| ofataoarecare120 a întrebat:

Bună, știți niște basme românești în care personajul rău este o vrăjitoare?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Alba ca zapada si cei 7 pitici
Hansel si Gretel

| troleibuz a răspuns (pentru Violleta2022):

Au același autor "Alba că zăpada" și "Hansel și Gretel". Frații Grimm...

| FreddieM a răspuns (pentru Violleta2022):

Mersi ca m-ai luminat. Nu stiam ca basmele mentionate de tine sunt romanesti.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Violleta2022):

Alea sunt basme nemțești, ea a cerut basme românești!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai?

| Zuzu1991 a răspuns:

Viorica Dancila?!? big grin

| Alverto a răspuns:

Basme românești? Nu prea îmi amintesc de vrăjitoare în basmele românești. Dar dacă tot vrei ceva cu vrăjitorie și ceva de genul citește Stoicea de Gala Galaction, e românesc.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Caută să citești basmele lui Petre Ispirescu.

| troleibuz a răspuns:

Zâna zorilor.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Îmi amintesc că, mai demult, am pus o întrebare despre carnețelul de note al străbunicului din 1913 (când era student; sistemul de notare era foarte dubios și nu-l înțelegeam). Și știi ce mi-a răspuns @Jassmina? A zis că nu mai trăiește nimeni din 1913 și, în concluzie, nimeni nu mai știe de sistemul acela de notare! De parcă nu s-a inventat istoria exact în acest scop! Atunci noi cum știm de Războaiele Napoleoniene, cu toate că nu mai trăiește nimeni de acum 200 de ani? Atunci cum știm de Războiul Rozelor, că nu mai trăiește nimeni de acum 600 de ani?

| Meme10Meme a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

I-aș zice eu ceva dar ma are la Block.