| Allealle9092183 a întrebat:

sunt genul de persoana nu tocmai pasionata de lectura insa singurele carti pe care as vrea sa le citesc sunt niste carti "horror" sau ceva de genul. ceva care sa aiba suspans si lucruri neasteptate. daca stiti vreo carte de genul, spuneti-mi va rog titlul si putin din continutul acesteia (daca-l stiti). as accepta si carti cu experimente ciudate gen : http://forum.egaming.ro/......ita-citit/

6 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Majoritatea romanelor lui Stephen King se incadreaza in genul horror/ mister. Cateva titluri: Misery, Shining, Cimitirul animalelor, Christine, Carrie. Alti autori: Dean Koontz (carti: Betia sangelui, Nimic nu e intamplator, Masca) si John Saul (Cei neiubiti, Intuneric, Creatura, Se arata furia oarba).

| Teardrop a răspuns:

Seria scrisă de Annonymous - Patru volume, dintre care două au apărut deja în România:

Cartea fără nume - uNul dintre cele mai complexe romane pe care le-am citit eu vreodată. Atât de multe fire narative, atât de complexe, şi cel mai tare e că toate au un rost, şi toate poveştile începute se termină. E extraordinar de surprinzătoare! Şi asta venind de la un cititor de literatură poliţistă, care nu-i uşor de surprins. Se spune că oricine citeşte cartea fără nume moare. Citeşte-o şi află dacă e adevărat.

Ochiul Lunii - Încă nu am citit-o, dar o am în bibliotecă şi mă aşteaptă. Pot să îţi spun însă (din ce am răsfoit) că se merge puţin în trecut pentru a clarifica povestea unuia dintre personajele din Cartea fără Nume.

O carte în genul celei pe care ai menţionat-o este Trauma de Ken McClure. Un experiment, mult mai...omenesc însă, şi nu chiar atât de fără milă.
John Main are un accident, în care soţia lui moare pe loc, iar fiul este dus la terapie intensivă, şi nu poate fi salvat. Trupul copilului urmează să fie dezgropat de către nişte oameni, şi furat, John este neliniştit pentru sufletului copilului său, şi caută sprijin la un preot (unul dintre cele mai tari personaje pe care le-am întâlnit eu). Un preot extrem de inteligent, lucid, care ajunge să fie detectivul poveştii. De-a lungul investigaţiei observă că tot mai mulţi oameni de la terapie intensivă, cu speranţe de viaţă mor peste noapte.

| LarissaMouse a răspuns:

Buna!
Sa sti ca sunt foarte multe carti care au suspans si lucruri neasteptate laughing
De exemplu, eu acum citesc Maximum ride.Este despre niste copii luati de la parintii lor, pe care s-au facut experimente, si acum ei au ADN de pasare si aripi.Au reusit sa scape din locul ala si acum isi cauta parintii.E o carte foarte buna happy
Sau poti sa citesti si carti cu vampiri, cum sunt Vampirii din Morganville, sau cu fantome.O carte cu fantome se numeste "fantomele ne stiu toate secretele", dar nu e horror.Eu am mai citit si doua romane politiste, dintre care unul mi-a placut foarte mult.Se numeste "Zece negrii mititei", de Agatha Cristie, si este vorba despre 10 oameni care au fost chemati de cineva pe o insula.Acolo,ei au inceput sa fie omorati unul cate unul si tot inceracu sa isi dea seama cine facea asta.Citeste descrieri pe net pentru mai multe informatii.In fine, fiecare e cu gusturile lui, dar ceea ce vreau sa spun este ca macar sa incerci mai intai mai multe genuri de carti, apoi sa alegi ce iti place.Asa,daca nu ai citit, nu ai de unde sa stii.
SucceS!

| Teardrop a răspuns (pentru LarissaMouse):

Da, într-adevăr, şi Zece Negrii Mititei e un roman psihologic, puţin touching, dar nu echiar horror.

| OmNom a răspuns:

Cred ca raspunsul cel mai bun la intrebarea ta este Stephen King majoritatea cartilor sale au suspans si sunt incadrate in genul pe care tu il cauti horror/mister. spor la lectura happy

| Diana0727 a răspuns:

Buna!
Pai eu am citit o carte interesanta, se numeste "Darkside" (scrisa de Tom Becker). E vorba despre un baiat caruia ii murise mama si locuia cu tatal lui, care era bolnav. Intr-o zi, tatal lui este internat in spital, iar el ramane singur acasa si incepe sa cerceteze biroul tatalui sau (in care nu avea voie sa intre). El afla cateva informatii ciudate si curand descopera ca pe langa lumea pe care o stie el, exista un alt taram, Taramul Intunericului, o lume ascunsa, necunoscuta de el, in care pericolul pandeste la orice pas. Trece prin multe aventuri de-a lungul actiunii, intalnind unele dintre cele mai infricosatoare fiinte si luptand in fiecare secunda pentru a supravietui... e o carte foarte buna si chiar te tine in suspans! eu cel putin nu puteam sa o las din mana dupa ce am inceput-o!
Sper ca te-am ajutat! happy