| deliaracovita a întrebat:

Am 13 ani, și vreau niște cărți pentru vârsta mea. Ce îmi recomandați? Înafară de Harry Potter pe care le-am citit. FUNDOI!

22 răspunsuri:
| aliceinchains a răspuns:

Seria din "Cronicile din Narnia".
Şi cărţi de Agatha Christie. Orice carte scrisă de ea, toate sunt bune. Sunt interesante şi merită. La 13 ani am citit şi eu prima carte semnată Agatha Christie. Succes!

| deliaracovita explică (pentru aliceinchains):

Mulțumesc frumos! :*

Răspuns utilizator avertizat
| aliceinchains a răspuns (pentru tputputpu123):

Cum adică după 2-3 luni ai aflat? Adică atât ţi-a luat s-o citeşti? laughing
Aceiaşi a fost şi la mine, prima. Apoi Cadavrul din bibliotecă, Crima din Orient Express... imediat după ce terminam una, mi se părea cea mai bună. Am citit vreo 17-18, nu mai ştiu. Oricum sunt o groază. Toate-s bune, da cel mai mult mi-a plăcut Moarte pe Nil.

Răspuns utilizator avertizat
| aliceinchains a răspuns (pentru tputputpu123):

Aaah. laughing Da, știu, își merită titlul. Și din România, e considerată Rodica Ojog-Brașoveanu. Citește "Cianură pentru un surâs", "Bună seara, Melania!", "320 de pisici negre" etc., sunt superbe!

Răspuns utilizator avertizat
| Leocerba a răspuns:

" Porcul" de Andrew Cowan, "Maini mici" de Andres Barba, "Viata secreta a albinelor" de Sue Monk Kidd si mai ales "Fiesta in barlog" de Juan Pablo Villalobos.
Am cautat sa fie captivante, scrise cu grija si relativ scurte.

| LegionarulRoman a răspuns:

Contele de Monte-Cristo,Mizerabilii,Winetou,Testamentul incasului,Pe aripile vantului,La rascruce de vanturi,Jan Eyre, etc.

P.S: recomand sa scoti de pe lista de lecturi, carti cu vampiri, pustoaice sau mai stiu eu ce; DOAR lecturile clasice te pot ajuta cu adevarat, nu Harry Potter(mi se pare o idiotenie de carte, am citit doar un pic din ea)

| Decrepit a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Nu consideri ca esti nitel cam inchistat,iubitorule de Capitan,Patrie si Legiune? Cand ''Jane Eyre" o ajuta pe cineva concret, sa-mi zici Horia Sima. Poti fi ajutat mental de literatura, atat clasica, dar si de cea moderna, insa nu de cea cu vampiri.Sunt nenumarati autori buni in contemporaneitate; nu la fel de multi ca inainte, dar satisfacator de multi.

| deliaracovita explică (pentru LegionarulRoman):

Mie mi-a plăcut, având în vedere că îmi plac doar cărțile de mister, SF, acțiune sau unele romane romantice.

Răspuns utilizator avertizat
| Decrepit a răspuns (pentru tputputpu123):

De Delaney stiam deja, desi nu ma incanta cartile de genul, deci n-am citit ciclul cu Vraciul, prefer cartile care o dau mai mult in aria introspectiva.Doar ca la Sophie Kinsella ai calcat rau pe bec, e hilara in amatorisml ei.Pa'erea mea.Cineva care scrie chick-flick-uri nu poate fi considerat scriitor, ci doar o gluma si proasta imitatie a unuia.E in aceeasi liga cu Gossip Girl, ceea ce e de rau.De foarte rau.Doua cuvinte am pentru tine si pentru oricine vrea literatura contemporana...Khaled Hosseini! Neaparat,citit in engleza, cartile alea doua scrise de el, fac cat sute dejectii din literatura moderna, sunt ceva care nu se rezuma sau recenzeaza, se citeste.Valabil sfatul si pentru cea ce-a pus intrebarea.Si da, sunt carti de dragoste, doar ca altfel de dragoste, nu una de cupluri fandosite instabile si cu greturi.

Răspuns utilizator avertizat
| LegionarulRoman a răspuns (pentru Decrepit):

Hai,Mucha Lucha, vorbesti de parca ai fi studiat mii de documente.Ar fi bine sa nu te mai informezi numai de pe Wikipedia!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Decrepit):

Literatura moderna,"iubitorule de carte", nu face altceva decat sa distruga literatura. Fapt demonstrat atat in proza, cat si in poezii. Cartiile de "dragoste" moderne, au tente libidinoase si extrem de pornografice.

| Aberdeen a răspuns:

Buna!(sunt clasa a 6-a)....cartile pe care ti le recomand sunt foarte interesante si merita citite(din punctul meu de vedere sunt poate si pentru varste mai mari happy )
***-scrisoarea de dragoste(mihail drumes);
*-casa noptii(P.C Kast);
**-Lorelai(ionel teodoreanu);
-baltagul(Mihail Sadoveanu);
**-mara(ioan slavici);
***-pitulicea(resat nuri guntekin-un autor strain);
***-invitatia la vals(mihail drumes);
-ciresarii(constantin chirita)
*-la medeleni(ionel teodoreanu)
-cronicile lumii pamantene(lucia troisi);
**-ulita copilariei(ionel teodoreanu);
-piciul(alphonse daude);
**-corigent la limba romana(ion minulescu);
-winnetou;
**-elevul dima dintr-a saptea(mihail drumes);
-si mai sunt foarte multe romane frumoase... daca imi mai aduc aminte o sa te anunt;

*cele marcate cu stelutastar sunt de dragoste;

P.S:eu le-am citit pe toate cele mentionate mai sus, deci in cazul in care o sa te apuci sa citesti din ele si ai neclaritati sa ma intrebiwinking(pentru ca aceasta nu este cine stie ce lista intermediara luata de pe net, ci doar cateva romane-frumoase-pe care le-am citit)

sper ca te-am ajutat.o seara placuta si SPOR LA CITIT happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jurnalul unui
pusti,Coraline,Tabara,Marele Nate,Charlie si fabrica de ciocolata,Poveste de Craciun,Pulbete de stele,Poveste fara sfarsit,Momo,Mizerabilii,Jane Eyre,Umor celebru,Ce poti face cu doua cuvinte?,Ziua in care Pamantul s-a oprit,Insemnarile unei pustoaice,Destinatia mea stelele,Printesa pirat,Milionarul vagabond, Jurnalul lui Cathy, Recreatia mare, Vulcanul de aur, Capitan la 15 ani, O mie si una de nopti.Eu am 12 ani, le-am citit pe toate si sunt super! Bafta la citit!

| Euletitia a răspuns:

Buna! Iti recomans sa citesti romanele lui jules Verne, cu precadere "Doi ani de vacanta'. sunt perfecte pentru varsta ta Pe la 12-14 ani imi placea sa citesc carti despre animale, dar nu faune sua povesti, ci mini romane care au ca personaj un animal suprins in mediul lui de viata, motiv pentru care consider ca opere precum "Lassie se intoarce acasa' 'de Eric Knight, "Colt-Alb" de Jack london sau "Fram, ursul polar" de Cezar Petrescu ar fi o lectura placuta pentru tine. Ai mai p[utea incerca si carti care au ca perosnaj un copil, ca de exemplu "Cuore, inima de copil", scris de Edmondo de Amcis, sau "Heidi, fetita muntilor", opera Johannei Spiry, sau chiar "David Copperfield" de Charles Dicens (a fost [primul meu roman amplu pe care lo-am citit, tot pe la 13 ani). Un super-roman de aventuri in cinci volume, adecvat varstei tLe, il reprezinta "Ciresarii' lui Constantin Chirita(a fost deliciul vacantei mele din clasa a 5-a spre a 6-a). Ocarte trista, dar foarte frumoasa si din care ai ce invata este si romanul scriitoarei americane Harriet Beecher-Stowe, "Coliba unchiului Tom"(merita citit la orice varsta). Lectura placuta orice ai alege si mult succes la scoala!

| vintageheart a răspuns:

La 13 ani am citit toata seria Pantalonii Calatori de Ann Brashares. Sau Pantofiorii Roz de Beatrice Masini.

| Cuniska a răspuns:

Tunele, ordinul secret al fetelor de pe strada caramel, o palarie plina de cer, charlie bone (toata colectia), cartea timpului la fel toata colectia, oul sarpelui, seria septimus heap, piratica, peceta runelor, fableheaven,, porti de cristal. Sper ca te-am ajutat happy

| deliaracovita explică:

Toți ați răspuns ok. Doar că, da, pe gustul meu sunt cărțile de mister, aventură, SF și unele romane romantice. Mulțumesc pentru fiecare răspuns! :* big hug