| vmaria16 a întrebat:

Bună TPU, am de argumentat o afirmație și nu am idee cum sa încep. Oare ar putea sa ma ajute cineva cu o idee?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Sunt de parere ca...
In primul rand... ( + exemplu personal )
In al doilea rand ( + exemplu personal )
In concluzie... deoarece...

Sau daca ai argument si contra argument :
Sunt de parere ca...
Pe de o parte... ( + exemplu )
Pe de alta parte... ( + exemplu )
In concluzie...

Exemplu :
Sunt de parere ca restaurantele aduc imbunatatiri societatii.
Pe de o parte restaurantele sunt un loc de intalnire in situatii speciale...
Pe de alta parte mancarea de acasa e mai ieftina si mai sanatoasa... De asemenea dureaza mult pana vine mancarea, etc.
In concluzie restaurantele sunt utlie in unele situatii dar exista si cateva dezavantaje.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vrei să spui că ai de pledat adevărul acelei afirmații.
Fă afirmația bucăți și analizează. Găsește argumente pro și contra.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar ne-ai oferit prea putine informatii incat sa iti raspundem la intrebare, concret.

Oh... "eu cred ca...".

| llleo a răspuns:

"Sunt de părere că."

| AcelCinevaa a răspuns:

Pai poate incepi prin a ne spune si noua afirmatia

| vmaria16 explică (pentru AcelCinevaa):

După cum focului ii este propriu sa încălzească, apei sa roureze, lumini sa lumineze; tot astfel credinței vii ii este propriu sa se exercite în fapte bune"