| Anaoi28 a întrebat:

Buna TPU!
Am primit de la cineva volumul 1 de la cartea "Apocalipsa" de Stephen King si as vrea sa va intreb: cate volume are? Pe unele site-uri am vazut ca sunt 2 volume, pe altele, 3 volume. Daca imi place acest prim volum, as cumpara si celelalte carti din serie.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Salut!
Doamne Dumnezeule! Tu ai cea mai veche ediție de la „Apocalipsa" de Stephen King, publicată prin anii ’90 dacă nu mă înșel. Ediția ta e formată din 3 volume, pe care rar le mai găsești pe piață - poate doar pe OLX, la prețuri gigantice, sau la anticariate; sau poate chiar deloc, la cât de veche e ediția. Dar e ok, pentru că cei de la editura Nemira au republicat cartea - integral și cu o nouă traducere - recent. Uite aici: https://nemira.ro/apocalipsa-stephen-king
Cartea de mai sus aparține editurii Armada, dar Armada este o... subcategorie a editurii Nemira. Mai pe scurt, „Apocalipsa" de sus este o singură carte publicată recent, cu toate cele 3 volume din anii ’90 integrate în ea. Deci, dacă vrei să citești toată povestea, cumpără cartea de sus. În plus, are o traducere nouă, mai recentă, mai proaspătă.
Îți urez numai bine!

| Anaoi28 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Multumesc foarte mult!

| IgnatVictor a răspuns (pentru Anaoi28):

Nicio problemă!

10 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Cred că depinde de editură. Caută volumele următoare de la aceeași editură pentru a nu exista confuzii.
Cartea chiar e bună, una dintre distopiile mele favorite.

| Anaoi28 explică (pentru mastadont):

Sper sa imi placa si mie, multumesc.

| dinaprilie a răspuns:

Cauta editira de lancare ai primul volum si cauta "seria" de la editira aia.ok?

| Anaoi28 explică (pentru dinaprilie):

Cartea este de la editura Nemira. Multumesc foarte mult!

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

In editia noua este un singur volum foarte mare!

| Anaoi28 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Buna!
Multumesc mult! Citesc promul volum pe care il am deja, daca imi place, o sa imi cumpar varianta cea noua a cartii, aceea gigantica.
Multumesc, din nou!

| IgnatVictor a răspuns:

Apropo: un lucru amuzant e că „Apocalipsa" este cea mai lungă carte scrisă vreodată de Stephen King. În limba engleză, cartea are 1308 pagini - ediție cartonată.