| DarkJoice a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare:Ce carti imi recomandati sa citesc (sa fie si actiune si drama sau care v-au placut voua)? Ms anticipat! Funda celor mai bune!

Răspuns Câştigător
| Aberdeen a răspuns:

Buna!(sunt clasa a 6-a)....cartile pe care ti le recomand sunt foarte interesante si merita citite(din punctul meu de vedere sunt poate si pentru varste mai mari happy )
***-scrisoarea de dragoste(mihail drumes);
-print si cersetor(mark twain);
-fram ursul polar(cezar petrescu);
-morcoveata(j. renard);
*#@-casa noptii(P.C Kast);
**-Lorelai(ionel teodoreanu);
-baltagul(Mihail Sadoveanu);
**-mara(ioan slavici);
***-pitulicea(resat nuri guntekin-un autor strain);
***-invitatia la vals(mihail drumes);
@-ciresarii(constantin chirita)
*-la medeleni(ionel teodoreanu)
@-cronicile lumii pamantene(lucia troisi);
**-ulita copilariei(ionel teodoreanu);
-vraciul(joseph delaney-un pic terifianta happy )
-piciul(alphonse daude);
**-corigent la limba romana(ion minulescu);
@-winnetou;
**@-elevul dima dintr-a saptea(mihail drumes);
-si mai sunt foarte multe romane frumoase... daca imi mai aduc aminte o sa te anunt;

*cele marcate cu stelutastar sunt de dragoste;
@cele marcate cu arond(@) sunt carti de aventura;
#cele marcate cu diez(#) sunt romane de fantezie;

P.S:eu le-am citit pe toate cele mentionate mai sus, deci in cazul in care o sa te apuci sa citesti din ele si ai neclaritati sa ma intrebiwinking(pentru ca aceasta nu este cine stie ce lista intermediara luata de pe net, ci doar cateva romane-frumoase-pe care le-am citit)

sper ca te-am ajutat.o seara placuta si SPOR LA CITIT happy.

| DarkJoice explică (pentru Aberdeen):

Le voi citi si daca voi avea neclaritati te voi anunta

| Aberdeen a răspuns (pentru DarkJoice):

Ok.ma bucur ca te apuci de ele happy

6 răspunsuri:
| PionInJoculVietii a răspuns:

Incearca cartile din seria "Micutele Mincinoase". Sunt foarte captivante, la fel si "Jocurile foamei". Daca iti plac si romanele politiste, iti recomand cartile lui Agatha Christie, mai ales "Zece negri mititei"

| WeLoveToParty a răspuns:

Eu iti recomand ceva din jules verne(eu am terminat colectia) sau daca nu, singur pe lume-Hector Malot, Daniel Defoe-Robinson crusoe, Walter Scott-Ivanhoe

| DarkJoice explică (pentru WeLoveToParty):

Ms pentru raspuns dar le-am citit!

| Mihai_Ana-Maria_1984 a răspuns:

Jane Austen sau surorile Bronte ai incercat..sunt romantice... Emma, Jane Eyre, Mandrie si prejudecata, Ratiune si simtire... daca iti place categoria romance