| paul_5950 a întrebat:

Salut.Am 17 ani, si vreau sa-mi recomandati niste carti sa citesc si eu(de curand mi-a revenit pofta de citit, si am zis sa ma apuc de ceva carti si sa mai las calculatorul la o parte ca prea mult timp imi ocupabig grin). Asa ca va rog ziceti-mi cateva carti bune pentru varsta mea, ceva gen aventura/actiune(pentru ca cele de aventura imi plac in general), si cateva romane care voua v-au placut. Si inca ceva, nu vreau carti foarte complicate sau filozofice. MERSI

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Dacă nu le-ai citit până acum-Ioan Dan-Cavalerii, Taina cavalerilor, Cavalerii Ordinului Basarab, Curierul secret, Valentin Gustav-Insula robilor, Karl May-Winnetou, Old Surehand, Comoara din lacul de argint, Testamentul incaşului, Fenimore Cooper-Ultimul mohican, Al. Dumas-Cei trei muşchetari, După 20 de ani, Cei patruzeci şi cinci, Doamna de Monsoreau, Regina Margot, Theophile Gautier-Căpitanul Fracasse, Paul Feval-Cocoşatul, Paul Feval-fiul-Fiul lui d´Artagnan, Michel Zevaco-Cavalerii Pardaillan, Fausta, Fausta învinsă, Pardaillan şi Fausta, Henri Charriere-Papillon, Mayne Reid-Călăreţul fără cap, Alistair MacLean-Ultimele 6 minute, Sven Hassel-Gestapo, Monte Cassino, Legiunea blestemaţilor, Camarazi de front, Batalion de marş, etc, Eiji Yoshikawa-Musasi, Frans G Bengtson-Vikingii, San Antonio-Adevărul făcut varză, Clientelă pentru morgă, E periculos să porţi coarne, Asta-i mort şi habar n-are, Te-am trimis pe lumea-ailaltă, Unora le place cheală, etc
ceva mai nou-JRR Tolkien-Hobbitul, Stăpânul Inelelor, Christopher Paolini-Eragon, Terry Brooks-Sabia Shannara, Primul rege Shannara, Neil Gaiman-Pulbere de stele, Terry Pratchett-superba serie Lumea Disc(Culoarea magiei, Lumina fantastică, Magie de ambe sexe, Mort, Copilul minune, Stranii surate, Piramide, Gărzi! Gărzi!, Eric, Imagini mişcătoare, Domnul cu coasa, Prin cele străinătăţi, O pălărie plină de cer, Scoţiduşii liberi), George R R Martin-seria Cântec de gheaţă şi foc(Urzeala tronurilor, Încleştarea regilor, Iureşul săbiilor, Jonathan Stroud-Amuleta din Samarkand, Clive Cussler-Sahara, Aurul incaşilor, Daniel Baldacci-Jocul orelor, Dolmen-Nicole Jamet & Marie Anne LePezennec, Ian Caldwell & Dustin Thomason-Misterul manuscrisului, Douglas Preston&Lincoln Child-Natură moartă cu ciori, Tara Moss-Fetiş, Split

5 răspunsuri:
| catthshshshs a răspuns:

Huckleberry Finn - Mark Twain
Tom Sawyer- Mark Twain
Testamentul incasului- Karl May
Tess d'Urberville - Thomas Hardy (o carte superba)
Doi ochi albastri- Thomas Hardy

| stresu a răspuns:

Daca iti place actiunea orice de Clive Cussler (nu sunt fana actiune, dar scrie destul de ok, pana si pentru mine)
"Carrie" de Stephen King, sau "The mist", "Ther shining" - mai horror asa.
"Delir" de Laura Restrepo.
"Memoriile unei gheise" de Arthur Golden - mult mai buna decat filmul.
"Recviem pentru un vis" de Hubert Selby Jr. - cam dureroasa dar foarte buna.
"La Medeleni" de Ionel Teodoreanu e simpatica.
Daca iti plac politiste ia Agatha Christie la greu.
"Ben Hur" de Lew Wallace
"Quo vadis" de Henryk Sienkiewicz - a fost multa vreme preferata mea.
Na, ai pentru o perioada si se gasesc destul de usor.
Spor la citit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un roman soperb, l-am citit de curand se numeste ''Dama cu camelii'' de Alexander Dums, e dragoste s aventura intr-adevar mai putin aventura da e soperb...usor,scurt si la subiect! citeste-l nu o sa-ti para rau

| FloryDo a răspuns:

"Si daca e adevarat..."- Mark Levy
"Te voi revedea"- Mark Levy(continuarea)
In principiu sunt carti de dragoste dar mie imi plac mult deoarece nu sunt siropoase deloc. Am ras foarte mult pe parcursul citirii.

Ti le recomand cu drag!happy
P. s. Tot de acelasi autor- "7 zile pentru o eternitate" sau " Unde esti?"

| alexpopa a răspuns:

Buna!
De curand am terminat cartea The two towers - J.R.Tolkien.
O gasesti la libraria colibris.ro, la urmatorul link:
http://www. colibris.ro/books/literature/ro/page/4/ro/