| Craiescu_Razvan_1998 a întrebat:

Buna TPU eu am niste intrebari
1.la ce profil se face cel mai mult romana
2.ce se intampla daca pic examenul de profesor ala care il dai sa te faci profesor

Răspuns Câştigător
| Crux a răspuns:

La uman, filologie se face romana multa, dar si istorie si geografie. apoi urmezi facultatea de litere, in cadrul carora faci si cursuri de psihopedagogie ca sa te poti face profesor... cred ca e aproape imposibil sa pici examenul, probabil il iei cu o nota mica si te repartizeaza la o scoala naspa.

4 răspunsuri:
| Bgd_Boogdi_1998 a răspuns:

1) Profilul FILOLOGIE
2) Il mai dai odata! Zic eu. funda?

| Craiescu_Razvan_1998 explică:

Am uitat sa spun cum ma fac profesor stiu ce trebuie sa fac liceul facultate da cum ma angajez ca profesor unde vad anutul

| Crux a răspuns:

Dupa ce termini facultatea, dai niste examene si in functie de rezultate te repartizeaza la o scoala.

| corolav a răspuns:

Sincer să fiu, nu mai știu cum e acum dar cu 50 de ani în urmă filiera era aceasta:
După absolvirea facultății ( filologie, istorie, geografie, matematică, fizică, chimie, desen, educație fizică, muzică)respectivul absolvent primea o repartiție.
De regulă la țară ( foarte rar la oraș).
După doi sau trei ani se dădea examenul de definitivat ( la Inspectoratul Județean de Învățămînt).
Apoi se dădeau examenele de grad și, la momentele cînd se eliberau posturi se putea da concurs pentru titularizare și ocuparea acelor posturi rămase vacante.
Acum, probabil că absolventul, dacă este interesat de a lucra învățămînt, se adresează I.Ș.J.-ului, se înscrie pentru concursuri și, la momentele din vară participă la concursuri pentru posturi, vacante sau ca suplinitori.
Funcție de notele obținute poate avea șanse de a ocupa o serie de posturi mai convenabile.
Dar, mai sunt și situații cînd, mulți dintre candidații care se prezintă la concursuri iau și note de 1 sau 2 sau 3.
Și totuși, și aceștia pot ajunge să predea, la unele școli generale din unele localități rurale, datorită faptului că la acel moment nu sunt alți profesori care să predea la acele școli.
Pare cam absurd dar acesta e sistemul la noi și - chiar dacă poate cam curat - murdar - el funcționează.
Prin urmare nu cred că e cazul să ne mai mirăm de ce sunt școlarii de astăzi atît de slab pregătiți.
Referitor la cea de a doua întrebare a ta, textul e cam neclar, cam rău conceput.
Din start se vede că, deși ideea ta este să devii profesor, la limba română ai multe lacune.
Nu am prea înțeles întrebarea dar, dacă dai o dată un astfel de examen, îl pici și totuși vrei să devii profesor, repeți examenul pînă îl iei.
Acum nu mai știu exact de cîte ori ai dreptul să o faci.
Pentru că, dacă-l dai de vreo trei ori și nu-l iei probabil că nu mai ai dreptul să o mai faci, dovedindu-se, ca atare, că nici nu ești pregătit și nici nu ai chemare spre o astfel de profesiune.