| SakonSIUkon a întrebat:

Sall,daca termin liceul pe profil filologie si trec examenul de bacalaureat cu nota 8 minim, as putea lucra intr-o scoala generala ca profesor de limba romana? Fara sa am studii superioare? Cel putin ca un profesor suplinitor.

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

In Bucuresti nu incap nici cei cu facultatea terminata si cu vechime.

10 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Da,trebuie sa te supui unui concurs pentru suplinitori. Poti obtine o catedra pentru un an la o scoala intr-un sat uitat de lume.

| SakonSIUkon explică (pentru mira):

Dar in Bucuresti nu este posibil? Si mai multi ani, adica eu vreau sa fac asta in timp ce sunt la facultate.As face si altceva dar din pacate nu am alte abilitati, poate limba engleza dar nu la perfectie.

| SakonSIUkon explică (pentru mira):

Am inteles, mersi

| mira a răspuns (pentru SakonSIUkon):

In Bucuresti nu incap nici cei cu facultatea terminata si cu vechime.

| BiuL a răspuns:

NU!
Ce profesor e ala fara facultate? Eventual educator.
Trebuie sa urmezi facultatea de litere daca vrei sa fii profesor de limba romana.

| Peaches a răspuns:

Poate ca suplinitor. Dar mai bine faci facultatea

| SakonSIUkon explică (pentru Peaches):

Da dar ma gandeam sa predau si sa termin si facultatea in acelasi timp.

| Peaches a răspuns (pentru SakonSIUkon):

Super! E o idee foarte buna

| SakonSIUkon explică:

Ms,tuturor.

| MitroAlex94 a răspuns:

Din cate stiu eu cel putin mai trebuie sa dai niste teste.

| Picasso007 a răspuns:

Nu.in cel mai fericit caz poti lucra ca suplinitor