| summergirl345 a întrebat:

Îmi puteți recomanda niște cărți polițiste, thriller, thriller psihologic, mister, de groază sau cărți scrise de autori români care v-au plăcut?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Domnișoara Christina a lu Eliade
și în rest încearcă cărțile lu Rodica Brașoveanu

| zurick a răspuns:

Chirurgul - Tess Gerritsen
Pacienta tăcută- Alex Michaelides
Oameni anxioși- Fredrik Backman
Fata din tren-Paula Hawkins
Tsukuru Tazaki cel fără de culoare și anii săi de pelerinaj - Haruki Murakami
Apocalipsa- Stephen King
Dan Lungu îmi place, am citit Sînt o babă comunistă și În iad toate becurile sunt arse.

| NakedWarrior a răspuns:

-Politiste, mister : Carti de Agatha Christie(Orient expres de exemplu)
-Groaza : Nuvele de Edgar Allan Poe. Nu mai stiu exact cum se intituleaza dar am citit mai multe si sunt foarte bune. El a fost un pionier al genului horror in literatura, daca te intereseaza tipul asta de literatura cu el trebuie sa incepi.
-Anne Rice "Interviu cu un vampir".O carte buna, a avut si adaptare cinematografica cu Brad Pitt si Tom Cruise.
-Mircea Eliade "Domnisoara Cristina". Carte horror psihologica sf, mi-a placut mult

| Pisicatttrgbg a răspuns:

Nu stiu autorii dar cu siguranță le găsesti
In ape adânci
Femeia din cabina 10
Fata dinainte
Dubla identitate
Fata din tren
Tot ce nu ti-am spus
Sunt autori străini, fata din tren și în ape adânci au aceiași autoare

| ImAVillain a răspuns:

În ape adânci-Paula Hawkins