| Magdalena234 a întrebat:

Buna TPU >: In primul rand am sa va dau un fragment si am 4 intrebari, daca imi raspundeti la ce; e 4 intrebari va dau Funda :*!

" Baietii de la ies buluc pe poarta scolii, umpland strada cu larma ascutita si cu bulgari de omat [...]
Incepe sa ninga cuminte si rar.Baietii se reped dupa fulgi cu gurile cascate.[...]
Trec in sprintena invalmaseala fesuri tuguiate de lana, caciulite cu urechi si caciuli batrane, in care stapanul vremelnic intra pana-n gat.Nau tare decat toti sare si tipa un plod cu palarioara de doc si cu pantofi mari, femeiesti, cu tocurile inalte.N-are geanta.Din buzunarele hartanite ale paltonului [...] iese la iveala un colt zbarlit de abecedar. [...]
Dintr-o curte iese un domn cu gulerul paltonului ridicat, incheindu-si tacticos manusile. Dar se vede ca butonierele sunt prea stramte.[...]
Baiatul cel cu palarioara de doc se opreste si el. Intinde bratul cu un gest autoritar de comandant. Ceilalti se aduna gramada in mijlocul strazii, tac si asteapta.
Intr-un picior, inchinzand dintr-un ochi, baiatul isi incheie o manusa inchipuita pe mana lui vanata, incretindu-si nasul numai cat un varf de plaivaz.
--Al dacului, Lupan! izbucnesc in ras baietii."
Otilia Cazimir, Voinicul

Asta a fost fragmentul iar intrebarile sunt:
-care e numele autorului in acest fragment?
-scoateti o enumeratie din acest fragment
-care e personajul principal?
-fragmentul dat reprezinta situatia initiala a unu text narativ. Prezinta doua argumente pentru sustinerea acestei afirmatii.

5 răspunsuri:
| hinatakaname a răspuns:

De ce nu-ti faci temele singura?! Tema mai usoara ca asta nu puteau sa-ti dea...

| Magdalena234 explică (pentru hinatakaname):

Poate ca nu e tema! raised eyebrows Daca nu vrei sa imi raspunzi la intrebari nu mai comenta!winking Draga mea, aici se pun intrebari daca vrei sa raspunzi bine daca nu du-te acasa! :*

| hinatakaname a răspuns (pentru Magdalena234):

Ah, si inventezi tu probleme pentru TPU? Draga mea, aici nu se fac teme. Scrie in regulament. Si sunt acasa. Site-ul nu e o locatie, stii, nu?

| Magdalena234 explică (pentru hinatakaname):

Hai lasa'ma draga ca nu am timp de mistouri ca tine!winking Nu vreau sa ma cert cu oameni fara cei 7 ani de acasa! CUM AM ZIS daca nu ai chef sa raspunzi la intrebarea pe care am pus'o sa fi sanatoasa, cautati alte intrebari :*! Hai pa draga :X :*

| hinatakaname a răspuns (pentru Magdalena234):

OOooh, mi-ai zis-o.

Mai ales cu gramatica. Maaaama.