| GhostForest a întrebat:

As vrea si eu sa ma ajutati cu exercitiile 1, 2 pagina 48 de jos. Eu am lipsit de la scoala in zilele acelea(din motive medicale)Va rog mult! FUNDA! Cerintele: 1. Reciteşte fragmentul de mai jos şi redactează un text de 10-15 rânduri având n vedere • Perspectiva narativă ( cine povesteşte) • Modul de expunere folosit • Despre ce este vorba în fragment • Particularităţi ale stilului. Hm zise Mara, încreţindu-şi sprâncenele, şi începu să facă în gândul ei socoteala cam câţi oameni vor fi trecând în fieştecare an peste podul de pe Murăş. Nimeni în lumea aceasta n-ar fi putut să facă socoteala aceasta mai bine decât dânsa, care atâta timp a stat pe ţărmurii Murăşului. Ce-ar fi fost adecă dacă ar fi luat din ciorapul Persidei arânda podulu? Putea să dea mai mult decât alţii, fiindcă nu voia să câştige decât cei 60 de florini şi încă ceva pe deasupra. Apoi mai câştiga şi dreptul de a-şi pune masa şi coşurile la capătul podului, pe unde trecea toată lumea. 2. Următorul fragment se constituie într-un fel de concluzie narativă a primului capitol din romanul Mara. S-ar putea oare să fii văduvă săracă, să-ţi vezi fata preuteasă, feciorul staroste în breasla cojocarilor şi inima să nu ţi se moaie?! Că lucrurile ar putea să vie şi altfel, asta Mara nu putea s-o creadă când vedea ca-n aievea cum atât de bine au să iasă odată toate. Scrie un text de minimum 10 rânduri, despre filosofia de viaţă a personajului care se desprinde din acest pasaj.

8 răspunsuri:
| AllesSy a răspuns:

Sall, nu pot sa te ajut da-mi lectia respectiva( titlul ) si-ti zic eu despre ce e vorbawinking

| AllesSy a răspuns:

Fai! Nu mai comenta! Baiatul are nevoie de ajutor!

| LavyCrazyVampire a răspuns (pentru AllesSy):

Fay ii zici lu mata care te-a crescut asa de prostlaughing

| LavyCrazyVampire a răspuns (pentru AllesSy):

A dracu de nebuna rolling on the floor nu mai sta in soare draguta si app ai grija dracoaso.happy cati ani oi avea? 10? tu nu mai comenta...nu-mi zici mie :@:@:@

| LavyCrazyVampire a răspuns:

Mhey e pusa la misto?laughing)

| GhostForest explică (pentru LavyCrazyVampire):

Crezi ca daca era pusa la misto mai ceream ajutor?