| HeiTu a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Sunt la romanul Mara si am un exercitiu care suna cam asa "1. Reciteşte fragmentul de mai jos şi redactează un text de 10-15 rânduri având n vedere
• Perspectiva narativă ( cine povesteşte)
• Modul de expunere folosit
• Despre ce este vorba în fragment
• Particularităţi ale stilului.
Hm zise Mara, încreţindu-şi sprâncenele, şi începu să facă în gândul ei socoteala cam câţi oameni vor fi trecând în fieştecare an peste podul de pe Murăş. Nimeni în lumea aceasta n-ar fi putut să facă socoteala aceasta mai bine decât dânsa, care atâta timp a stat pe ţărmurii Murăşului. Ce-ar fi fost adecă dacă ar fi luat din ciorapul Persidei arânda podulu? Putea să dea mai mult decât alţii, fiindcă nu voia să câştige decât cei 60 de florini şi încă ceva pe deasupra. Apoi mai câştiga şi dreptul de a-şi pune masa şi coşurile la capătul podului, pe unde trecea toată lumea. "
Ce text trebuie sa fac, nu inteleg cerinta.
Despre ce se presupune ca ar trebuie sa fie textul?

Răspuns Câştigător
| ClauA17 a răspuns:

Perspectiva narativa obiectiva, modul de expunere folosit este naratiunea la pers a 3-a, care presupune un narator obiectiv. in text este vorba socotelile facute de mara pentru a-si castiga bani de la oamenii care trec podul si trebuie sa plateasca. ea se intreba cum ar fi daca banii stransi i-ar pune in ciorapul persideri. si particularitati ale stilului nu stiu la ce se refera. http://htmlimg1.scribdassets.com/8eeq38vlxcxypzm/images/1-630b266643.jpg asta is particularitati cred ca trebuie sa alegi de acolo care se potrivesc. funda? :d

| HeiTu explică (pentru ClauA17):

Nu merge link-ul, dar acum am inteles ce trebuie sa fac. Mersi mult! Funda :**

| ClauA17 a răspuns (pentru HeiTu):

Cu placere :*

3 răspunsuri:
| ClauA17 a răspuns:

Stilul lui Ioan Slavici.Limbajul.Traditionalismul lui Slavici se distinge prin reproducerea intocmai a vocabularului taranesc : limbajul este intesat cu regionalisme, presarat cu expresii ca "vorba e", "abunaoara", si alte constructii neaose cautate inadins pentru a reda fidel atmosfera vremii.