| DeliaDelii a întrebat:

O părere despre acest începu de carte?
http://www.wattpad.com/79036005-broken-feelings-capitolu l-1-%C3%AEnceputul

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Față de multele năzdrăvănii pe care le-am văzut pe aici, ceea ce încerci tu să realizezi e cu mult peste toate acestea.
În primul rînd se cunoaște că ai citit destulă literatură dar, ca să te avînți chiar așa direct în haosul lumii americane, mi se pare de un curaj puțin prea teribilist, al unei școlărițe ( sau poate de pînă în 25 de ani) care debordează de imaginație dar și de naivitate.
Pentru a te hazarda în ipostaza unei tinere americane, cred că se impune să cunoști foarte bine viața în acest continent și în această țară.
Subiectul, cel puțin cît am citit aici, pare generos ( ca idee ) dar abundă de multe stîngăcii pe lîngă chestii interesante.
Din ce am citit nu cred că e atît de ușor de a ne da cu părerea.
Sunt curios ce va urma.
Poate ceva cu totul desebit sau, pur și simplu, un teribil fiasco.
Merită de încercat a continua.
Ultima observație.
În general scrii destul de corect românește dar sunt și multe „bubuțe".
Poziționarea greșită a unor virgule, lipsa altora acolo unde ar trebui să fie,
construcțiile incidente nu sunt întotdeauna prea fericit realizate, folosirea unor timpuri verbale ( prezentul și imperfectul) în momente nu tocmai adecvate.
Poate mai sunt și altele dar după primele trei pagini am cam sărit peste text, nu am mai citit totul prea atent. Poate și aceasta fiind o dovadă că nu m-a captat întru totul.
O carte, care nu rupe gura tîrgului ( inima cititorului ) în primele 5 -10 pagini, riscă să fie abandonată nu mult după acestea.
Personajele tale, în afară de tînăra școlăriță, ajunsă peste noapte mare bogătașă și proprietar de firmă, sunt foarte sumar prezentate( bunica, tatăl, mama). Pe unul (tatăl)l-ai băgat în pușcărie, ( în cîteva zeci de rînduri), pe altul l-ai omorît (mama) cu prea multă ușurință, bunica nici nu mai rețin ce s-a mai întîmplat cu ea.
Și ai rămas doar tu, cu avionul și cu cele ale sale 13 ore de zbor.
Sunt curios ce vor zice alții.
Poate mai mult sau mai puțin pretențioși decît mine.
Să fii sănătoasă!

| DeliaDelii explică (pentru corolav):

Îţi mulţumesc mult pentru timpul acordat, pentru criticile constructive de mai sus, într-un cuvânt pentru tot. Sunt multe greşeli pe care le fac din cauză că sunt plecată de mult din ţară şi nu am avut şansa să învăţ tot ce se învaţă în liceu. Mă străduiesc pe cât posibil să ţin pasul cu ceilalţi şi să nu fiu unul din acei români plecaţi care-şi uită limba maternă. Îţi mulţumesc încă odată pentru sinceritate şi timpul acordat.

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

S-ar părea că ești o fată interesantă.
N-ar fi exclus să locuiești chiar în State.
Am fost și eu în cîteva orașe din America de Nord. Am și locuit acolo, preț de aproape 20 de luni.
E o nebunie.
Îți doresc multă sănătate și să fii fericită!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place, dar mi se pare ca trece prea repede de la o idee la alta.Adica prima data este un dialog si dupa incepe sa se prezinte, si nu mai are sens.Tu ai facut-o?

| Cryss_Cristina_1997 a răspuns:

Cartea are o idee draguta pana aici.Imi place. Ceea ce nu mi se pare ok este faptul ca te prezinti singura, nu..nu se face asa.Atunci cand cineva vorbeste cu ea, o striga pe nume.De aici ii aflii numele. Apoi, ca sa spui de firma bunicii faci in asa fel incat sa vorbeasca putin de punica ei si sa spuna ceva gen Deoarece bunica era proprietara firmei, nu prea am avut mult timp petrecut impreuna " sau orice vrei sa sa scrii, dar sa reiasa asta din context.Varsta, o poti afla asa"Prietena mea x, in varsta de y ani, imi este ca o sora.Mereu ne-am inteles bine, mai ales ca este diferenta de z ani intre noi". Astea sunt doar niste simple exemple.Tu te poti lua dupa cazul tau.Iti las link-ul de la povestea mea si astept si eu o parere