| PaulRo04 a întrebat:

Buna TPU vrau sa spuneti niste carti bune citite de voi am 14 ani.(am citit Sven Hassel,Aghata Christie,Harry Potter,Hendrik Willem Van Loon Istoria Omeniri actualizata de Robert Sullivan, deci am gusturi mixte)

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

O sa-ti recomand eu cateva carti destul de placute si usor de citit, care apartin domeniului "Istorie":
"O scurta istorie ilustrata a romanilor" - N. Djuvara
"Intre Orient si Occident" - N. Djuvara
"Primul Razboi Mondial" Editie Ilustrata
"O zi in Roma Antica" - A. Angela
"Carol al II-lea, regele tradat" - L. Marcou
"Mihai 1 - ultimul rege al romanilo" - T. Niculescu Bran
"Hiroshima" - J. Hersey
"Mandria Cartaginei - Romanul lui Hannibal" - D.A. Durham
"Patima si desfatare" - C. Vintila Ghitulescu
"Cea mai frumoasa poveste" (2 vol.) - Adrian Cioroianu
"Vietile celor 12 Cezari" - Suetonius
"Saga reginelor" - Jean des Cars
"Peripetiile bravului soldat Svejk" - J. Hasek
"Rusia - Un mileniu de istorie" - M. Sixsmith

3 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Cărțile lui Jules Verne sunt minunate. Toată colecția.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde și de cultura generală pe care o ai.
Ai putea citi Roșu și negru de Stendhal(un înfocat bonapartist), Mănăstirea din Parma, tot a lui, pe marii noștri scriitori cum ar fi Liviu Rebreanu, Mircea Eliade sau Marin Preda sau cărți de ficțiune scrise de Tolkien, Isaac Asimov, Ray Bradbury, etc.

| TheRealFantasy a răspuns:

Daca ai citit de Aghata Christie carti atunci merita si seria Sherlock Holmes de la Sir Arthur Conan Doyle.
Carti fantastice la fel de bune ca seria Harry Potter nu am idee in afara de Stapanul Inelelor de J.R.R. Tolkien, saga Roata Timpului de Robert Jordan si poate Magul de Valerio Evangelisti (e un fel de pseudo-biografie a lui Nostradamus, fictiune curata, e o trilogie) si cam tot ce a scris Asimov (Dune, Fundatia, etc.). laughing
Oh, poate ar fi si astea:
Paulo Coelho - Alchimistul
Jules Verne - 20.000 de leghe sub mari, Doi ani de vacanta, Calatorie spre centrul pamantului, Insula misterioasa, etc.
Alexandre Dumas - Cei trei muschetari
Dante Alighieri - Divina comedie
Charles Dickens - Oliver Twist, David Copperfield, Marile sperante
H.G. Wells - Masina timpului
George Orwell - 1984, Ferma animalelor
Edgar Allan Poe - Prabusirea casei Usher, Masca mortii rosii, The raven (sunt horror dar cumva au aerul similar cu cartile lui Sven Hassel, subliniaza alte idei decat simple omoruri sau tragedii)
Stephen King - 11.22.63 (o carte de fictiune despre asasinarea lui JFK, calatorii in timp si nu numai; o carte foarte sub-apreciata din pacate), Capcana pentru vise (Dreamcatcher in engleza, un fel de atacul extraterestrilor, nu lipseste imaginatia si suspansul, pe langa plot-ul bun), Apocalipsa (The stand).
H.P. Lovecraft - Monstrul din prag (the thing on the doorstep), Hypnos, Chemarea lui Cthulhu (Call of Cthulhu).