| mystery1girls a întrebat:

Bună tuturor,

Îmi aduc aminte că în liceu profa de Literatură Universală ne-a recomandat o anumită carte (pentru când avem timp să citim și altceva). De ceva timp încerc să-mi aduc aminte de acest roman, însă nu îmi mai aduc aminte nimic. Nu l-am citit la momentul respectiv, dar știu că profa ne-a atras atenția cu privire la ultimul capitol. Curioși fiind am fost să verificăm la bibliotecă ce este așa ciudat la acest ultim capitol și am descoperit că era alcătuit doar din puncte de suspensie.
Dacă cunoașteți cumva despre ce carte vorbesc, mi-ar fi de ajutor să-mi lăsați un comentariu.

Mulțumesc,

Dau fundiță

Răspuns Câştigător
| Anaarecarti a răspuns:

Este vorba de lucrarea lui Alexandru Odobescu, "Pseudokinegheticos" (Fals tratat de vânătoare).
Nu e un roman, ci un eseu care brodează pe tema vânătorii ca inspirație pentru artă.
Ultimul capitol, intitulat "Cel mai plăcut pentru cititor", este alcătuit din puncte de suspensie.

| mystery1girls explică (pentru Anaarecarti):

Mulțumesc frumos! Aceasta este cartea

| Anaarecarti a răspuns (pentru mystery1girls):

Cu drag!

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Probabil era vorba de romanul "vestitului" Andrei Ciobanu si anume suge* ramona laughing

am glumit!

| Cynthia20 a răspuns:

Parcă Pădurea spânzuraților de Liviu Rebreanu se termina cu puncte, puncte și alte ediții au suprimat capitolul.

| mystery1girls explică (pentru Cynthia20):

Mulțumesc. O să caut o ediție mai veche și voi verifica